1. místopředsedou ANO nadále bývalý dlouholetý krajský zastupitel za ČSSD Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (Zbyněk Pecák)

Jaroslav Faltýnek | FOTO: Zbyněk Pecák

Přinášíme stručnou vizitku znovu zvoleného 1. místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka s jeho slavnou lží i politickým turismem. Vizitku jsme vám již nedávno v deníku FORUM 24 v jiném kontextu nabídli:

Faltýnek se proslavil svou ztrátou paměti v případu Farma Čapí hnízdo. V březnu 2016 si na ČT24 nemohl vzpomenout, komu Čapí hnízdo patřilo před několika lety, kdy jeho vlastníkům schválil jako člen vedení Babišovy firmy ručení na stamilionový bankovní úvěr. Omlouval to svým vysokým věkem (53 let). Krátce nato si Andrej Babiš vzpomněl, že tehdy Čapí hnízdo patřilo jeho dětem a bratrovi jeho přítelkyně. Otázkou je, zda to Evropský úřad pro boj proti podvodům prokáže, protože se příslušné dokumenty ztratily a Babiš je nehodlá obnovovat, jak veřejně prohlásil.

Faltýnkovým oblíbeným sportem je politická turistika, byť je to běh na dlouhou trať. Po revoluci byl zakládajícím členem Zemědělské strany. Ta vytvořila koalici se zelenými, národními socialisty a hnutím zemědělců.

Když Zemědělská strana zanikla, Faltýnek změnil názor a vstoupil do ČSSD. Nebyl to však její ledajaký člen. Stal se za ni dokonce na osm let krajským zastupitelem a na osmnáct let zastupitelem statutárního města Prostějov (přičemž po dobu šesti let byl dokonce radním).

Ještě jako člen ČSSD pomáhal podle Babišových slov (na ČT24) s organizací při zakládání ANO. Posléze se stal členem ANO, kde je od počátku pravou rukou Andreje Babiše. Spolupracoval s ním totiž v koncernu Agrofert, kde byl mnoho let (až do ledna 2017) ve vedení. Kdyby nový zákon nezakázal Babišovi obchodovat se státem, zůstali by Babiš i Faltýnek v Agrofertu a spolupracovali by tak i mimo politiku dosud. Připomeňme, že se při vzniku ANO Andrej Babiš označoval za zklamaného bývalého voliče ODS, ale zároveň podporovatele přijetí eura (zatímco nyní již euro, na rozdíl od své strany, odmítá).

Pro Faltýnka samozřejmě nebyl problém stát se šéfem poslanců Babišovy strany a následně také 1. místopředsedou ANO. Babiš ho tehdy v médiích podpořil proti šéfce pražské stranické organizace Radmile Kleslové, podezřelé ze spolupráce s StB. Na ČT24 prohlásil, že nominace Kleslové není dobrý nápad.

Nyní zvítězil nad hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou, když získal 142 hlasů. Připomeňme, že Babiš se stal předsedou díky 195 hlasům (z 210).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]