Sčítání to bylo dlouhé a příští týden nás ještě čeká druhé kolo senátních voleb. Hlasování přineslo několik dobrých zpráv, nebo alespoň pozitivních trendů, které je dobré si připomenout.

  1. Andrej Babiš nevyhrál v Praze. Po naprostém debaklu, který předvedlo hnutí ANO v posledních čtyřech letech, by bylo velmi smutné, kdyby si Babišova strana dokázala zaplatit i to, aby voliči takto rychle zapomínali. Nestalo se.
  2. Nevýhra z bodu jedna také ukazuje, že voliči vnímají, pokud je kandidát pouze najatým sluhou majitele hnutí. Nelze to zachránit během dvou měsíců a udělat z něj lídra, kterému lidé věří.
  3. Do senátu nepostoupí žádné podivné figurky typu Ladislava Jakla, Ivana Davida či Benjamina Kurase a ani další obskurní kandidáti. V podstatě se dá říci, že senát by mohl zůstat velmi tradiční.
  4. Vyplácí se plnit sliby. ODS svým voličům řekla, že nepůjde do vlády s trestně stíhaným premiérem, a také to přes veškeré původní pochyby dodržela. Voliči to ocenili a strana roste.
  5. Naprostý propadák KSČM. Ano, komunisté ztrácejí kontinuálně a začíná být doopravdy možné, že se této strany nakonec definitivně zbavíme.
  6. Zesměšnění SPD. Tomio Okamura může tvrdit cokoli, ale jeho strana se tak akorát ztrapnila. Omleté téma uprchlíků a nenávisti k Evropské unie mohou někde zabrat na celonárodní úrovni, ale rozhodně není pravda, že by strana rostla, naopak nastoupila cestu ke svému konci.
  7. Když demokraté spolupracují, má to smysl. Ukázalo to mnoho koalic a velký úspěch kandidátů do senátu tam, kde se strany dokázaly dohodnout a poslat dopředu jedinou osobnost, ať už nezávislého kandidáta nebo oblíbeného člena některé konkrétní strany. Důkazem je třeba Jiří Drahoš. Doufejme, že tento trend bude pokračovat.
  8. ODS pravděpodobně nebude v koalici s hnutím ANO v Praze. Existovala možnost, že by se to stalo, a existovala také možnost, že by to jí to na cestě, jakou úspěšně nastoupil Petr Fiala, uškodilo.
  9. Senát velmi pravděpodobně zůstane pojistkou toho, že nebudou prováděny nebezpečné ústavní změny. Pokud voliči nebudou úplně ignorovat druhé kolo.
  10. Babiš neporoste donekonečna. Narazil na strop. Sebral levicové voliče, ale dál nemá kde brát. A peníze za kampaň už na to nestačí.

A jeden bod navíc: Pražskou primátorkou už nebude Adriana Krnáčová. Šťastný den pro všechny Pražany.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora