10 důvodů, proč má podle ODS odstoupit brněnský náměstek Hollan

Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (ČTK)

Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan | FOTO: ČTK

Brněnská ODS příští týden na zasedání zastupitelstva města vyzve k rezignaci primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno). Našla k tomu nejméně deset důvodů, řekl dnes novinářům opoziční zastupitel Libor Šťástka (ODS). Podle něj je to mimo jiné nedávná Hollanova jízda načerno v MHD, přestože má jako náměstek na starosti dopravu, ale i údajně předražené cesty služebním vozem. Hollanovo vyjádření ČTK zjišťuje.

ODS chce prodiskutovat návrh na Hollanovu rezignaci s opozičními, ale i koaličními stranami. „Víme, že se některým koaličním členům jeho chování nelíbí, ale v zájmu udržení koalice to nekomentují. Pokud by náměstek Hollan z funkce neodstoupil a nebyl odvolaný, chceme alespoň vyvolat debatu, která by pro něj měla být zvednutým prstem,“ uvedl Šťástka.

ODS sepsala deset důvodů, proč by měl odstoupit. Mezi nimi je například nedávný případ, kdy jel Hollan v MHD bez platného lístku a odhalili ho revizoři. Hollan řekl, že si lístky na MHD kupuje, ale tentokrát ho neměl označený, protože když byl v autobusu, uvědomil si, že nemá klíče, a vyběhl je proto hledat. „Kdyby se omluvil a řekl, že udělal chybu, koupil by si roční ‚šalinkartu‘, bylo by to jiné, než když přišel se lživou historkou o ztracených klíčích,“ uvedl Šťástka. Podle něj tak nemůže jít náměstek pro dopravu lidem příkladem.

Za ostudu Šťástka označil aféru, když se na internetu objevilo video, jak Hollana v ukrajinském baru bičuje tamní žena, nebo Hollanova slova o tom, že v minulosti „bylo v Brně vícero národností, které jsme si dílem zplynovali“. Za tato slova se Hollan omluvil. Za další problém Šťástka označil kauzu dlouholetého ředitele Divadla Radost Vlastimila Pešky. „Přestože vyhrál výběrové řízení, Hollan oznámil, že ho za rok vymění jeho známý Tomáš Pavčík. Na nátlak divadla a veřejnosti od toho ustoupil,“ řekl Šťástka. Prohlásila také, že díky Žít Brno mohou od města dostat sociální byty lidé, kteří dluží na nájemném statisíce korun. Dalším důvodem jsou podle Šťástky velké výdaje na služební cesty. „Jsou za peníze daňových poplatníků do zahraničí a často až s bizarními účely. Zatímco běžný člověk projede ročně kolem 20.000 kilometrů, on má ročně 80.000 s náklady kolem milionu korun,“ dodal Šťástka. Hollan s kompetencemi v kultuře absolvoval cesty do zahraničí například proto, aby se inspiroval pro stavbu Janáčkova kulturního centra. V minulosti se o koncertním sále mluvilo, ale nebyly na něj peníze. Nyní se staví podzemní garáže a Brno podepsalo se státem i krajem memorandum o jeho výstavbě a podílu na financování stavby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články