Po pátečním hlasování Evropského parlamentu o rezoluci týkající se střetu zájmů Andreje Babiše se opět dostaly do médií dotace, které dostává holding Agrofert ze svěřenského fondu předsedy vlády. Česká pirátská strana při této příležitosti vytvořila webovou stránku, která prostřednictvím jednoduchého grafu znázorňuje výši dotací, které Andrej Babiš získal do ledna 2019.
Na webu je přehledně vysvětleno, kolik Babiš získal na dotacích investičních (3 122 091 667 Kč) a kolik na provozních (8 184 508 333 Kč). „To je ekvivalentní jednorázovému příspěvku přes 58 000 Kč všem matkám samoživitelkám a ještě by zbylo na notebook pro každého žáka II. stupně základní školy. Nebo jinak: kdybychom dotace pro Agrofert za rok 2018 rozdělili mezi učitele, dostal by každý z nich přes 14 000 Kč,“ píší Piráti.
Autoři stránky ještě doplnili upozornění: „Data pocházejí z výročních zpráv Agrofertu. Bohužel, informace o dotacích zveřejňované přímo státem jsou nepřehledné a často jsou v nich chyby. Výroční zpráva Agrofertu prochází kontrolou auditora, data v ní by tedy měla odpovídat realitě. Pro větší názornost byly dotace za celý rok rovnoměrně rozloženy do měsíců.“
Usnesení Evropského parlamentu apeluje na evropské instituce i na českou vládu, aby byl efektivněji řešen problém konfliktu zájmů. Je zde zmíněna také další důležitá věc – zastropování zemědělských dotací, k němuž by mělo dojít v rámci společné zemědělské politiky. Jenže o těchto věcech vyjednává mj. Evropská rada, na které Českou republiku zastupuje právě Andrej Babiš. I to europoslanci kritizují.
„Ta rezoluce se evidentně snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. To, že se opírá o závěry mise CONT (Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu), která měla už před svou cestou do ČR o svém výsledku úplně jasno, nemá ani smysl víc rozebírat,“ řekl ČTK k usnesení Babiš. Účastníky kontrolní mise, která se uskutečnila v únoru, Babiš urážel. Šéfku Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniku Hohlmeierovou nazval pomatenou, české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) označil za vlastizrádce. Všichni poté čelili výhrůžkám smrtí a nenávistným zprávám. Zdechovský oznámil, že on i jeho rodina museli mít policejní ochranu.