17. listopad: Svoboda, uprchlíci a fraška jako za Husáka

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman měl v úterý 17. listopadu možnost prožít si hezký den za přítomnosti svých příznivců. Zrušil ranní účast před Hlávkovou kolejí (pravděpodobně by se tam nesetkal jen s transparenty Ať žije Zeman, které byly doručeny pouze na Albertov), ale zazpíval si hymnu po boku Martina Konvičky a Marka Černocha.

Hranice možného se opět posunuly o něco dál.

Prezidentův tým si dnes velice pečlivě ohlídal, že se pod pódiem, kde prezident vystoupí, neobjeví nikdo, kdo by vystupoval proti nebo nedejbože házel vajíčka. Pokud se na místo podařilo dostat odpůrcům setkání Bloku proti islámu, tito lidé se dostavili v menšině, studenti navíc nebyli vpuštěni k pomníku, jelikož celé místo okupovalo velmi zvláštní seskupení lidí s transparenty, na kterých se objevila i slova jako „Čmoudi, vrazi“.

Tahle absurdita, kterou Zeman sehrál, ale není tím hlavním, co se 17. listopadu 2015 odehrálo.

Přestože lidé, kteří neměli se studenty z doby sametové revoluce (a ani se současnými studenty) nic společného, si pro sebe zabrali Albertov, rozdali placky a spolu s bývalým komunistou Janem Velebou si zaskandovali za demokratické hodnoty, svátek studentům nesebrali. To bylo patrné hlavně ze dvou demonstrací či průvodů, které se dnes odehrály.

Policisté pochopitelně nepustili za lidmi z Bloku proti islámu průvod, který mířil z náměstí Míru a jehož poselstvím bylo: Tahle země patří všem. Tisíce účastníků se ale poté pomalu vydaly na Václavské náměstí. A právě tehdy začalo být jasné, že studenti si svůj svátek vzít nenechali. Tohle seskupení bylo plné lidí s odlišnými názory na mnoho věcí, voličů spousty stran, od anarchistů, hippies přes voliče zelených, TOP 09 a mnoho dalších.

Přesto tyto lidi spojil odpor k nenávisti, k nacistickým a fašistickým projevům, k tomu, že jsme šestadvacet let po sametové revoluci dospěli do stavu, kdy se prezident schází na jednom podiu s extremisty.

Mladí lidé zpívali, tančili a skandovali hesla jako „Strach a panika, fašistická taktika“ nebo „Naší zbraní je solidarita“. Spojil je princip – ač je pro mnoho lidí nepochopitelný. Proti nenávisti, proti výkřikům „Čechy Čechům“ a vyjádřením o tom, koho všeho by přátelé Adama B. Bartoše chtěli věšet.

A to je skvělé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner