Generační soubor 11:55 představuje v pražském divadle NoD svůj nejnovější projekt. Autorská inscenace, která nese název PRAVDA O 17/11 vás Orwellovským způsobem zavede do České republiky vedené zaměstnavatelem Andrejem Babišem v roce 2023.

V tomto roce se z televizní reportáže dozvídáme, že již pět let, tedy od 17. listopadu 2018 žijeme ve firmě pana Andreje Babiše, který stále vládne v demisi. Miloš Zeman setrvává ve funkci prezidenta, kterou hrdě vykonává ze své milované Vysočiny, a největší zastoupení v parlamentu má dnešní tichá koalice ANO, KSČM a SPD. Ale aby vše nebylo pouze jednobarevné, s nejnižším počtem hlasů z demokratických voleb se zde vyskytuje i strana s názvem Demokratická žumpa. Ocitáme se ve světě, kde mezi sprostá slova patří havloid a student, kde opakem pravdoláskaře je slušný člověk a heslo dne zní: „Povaleči z kaváren, do dolů a továren!“ Nebo se lépe řečeno ocitáme v demokratickém bordelu.

Režisérka Petra Tejnorová spolu se scenáristy a herci vytvořila satirickou inscenaci, kde se diváci i přes zděšení z naší budoucnosti zasmějí. PRAVDA O 17/11 je třetím dílem brakové trilogie. Jak sama režisérka říká, pro hledání braku už nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na naši současnou situaci.

Samotný soubor 11:55 cítí, že jeho jedinou zbraní je divadlo. Jejich nový projekt by měl přispět k diskuzi o dnešní situaci a o tom, kam směřujeme. „Snažíme se těžit humor z inspirace skutečnými výroky politiků a mediální realitou, v níž žijeme; ta ale spíše jen dokresluje širší obraz společensko-politické situace, v níž se už delší dobu potácíme jako v permanentní kocovině.“

Tato inscenace přináší reálné zamyšlení nad minulostí, současností i budoucností. Kriticky smýšlí o pojmu demokracie a o úloze člověka ve společnosti. Ukazuje, že svoboda končí tam, kde začíná lež a nenávist. PRAVDU O 17/11 by měl vidět každý, kdo se alespoň trochu zajímá o dnešní dění a nechce vidět svět pouze černobíle.

Premiéra, která se uskutečnila v úterý a ve středu večer, si vysloužila nekonečně dlouhý potlesk. Herci se skvěle zhostili svých rolí a nikdo z diváku neměl pochyb o tom, kdo na jevišti vystupuje. I když byla inscenace pojata s humorem, diváci vnímali vážnost tématu. Na tuto verzi naší budoucnosti určitě stojí za to přijít se podívat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Tereza Anna Štegmannová
Tereza Anna Štegmannová
Další články autora