Agenti komunistické tajné policie na vyšších postech v německé státní správě mají důvod k pořádnému mrzení. Německo, které – na rozdíl od České republiky – dodržuje zákon, totiž hodlá prověřovat jak uchazeče o práci ve vyšších funkcích, tak i stávající funkcionáře na možnou spolupráci se Stasi o poznání déle, než určuje stávající norma. Lhůta pro jejich možné prověrky měla uplynout na konci letošního roku, vláda už ale chystá nový zákon, který by ji prodloužil do roku 2030.

Tato agenda, jíž se Němci aktuálně zabývají, je při pohledu z České republiky smutnou připomínkou neutěšené domácí situace, kde parlament s převahou extremistů a populistů, vesměs „bývalých“ i stávajících komunistů, lustrační zákon jednoduše ignoruje, a spojením v tzv. hlasovací koalici si vydržuje soudně potvrzeného spolupracovníka Stb rovnou v premiérském křesle.

Oproti tomu, do jakého stavu v Česku vygradovala netečnost voličů a výměnné obchody populistů, se zdá být aktuální starost německých zákonodárců učiněnou malicherností. Jedná se o „okruh osob činných v politicky či společensky exponovaných funkcích,“ upřesnila ministryně kultury Monika Grüttersová (CDU), která má zákon pro svazky Stasi na starosti. Její kolegyně z Bundestagu Katrin Buddeová, která zodpovídá za Úřad pro svazky Stasi, snahu o prodloužení zmíněné lhůty oceňuje. Lidé, kterým je stejně jako jí 54 let, mohli ještě pro Stasi pracovat a nyní se ucházet o post ve veřejné službě, vysvětlila svůj postoj redakční skupině Redaktionsnetzwerk. „Proto je také nutné mít možnost je odpovídajícím způsobem prověřovat,“ dodala s tím, že v roce 2030 ale podobné případy budou sotva existovat.

Zákon pro svazky Stasi vyhrazuje možné prověřování členů vlády, vojáků i soudců, stejně jako zaměstnanců ve veřejném sektoru od určité platové třídy k odhalení bývalých příslušníků státní tajné služby NDR či jejích neoficiálních spolupracovníků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora