Byla to velká sláva, když v roce 1909 fotograf Sergej Prokudin-Gorskij předložil ruskému carovi Mikuláši II. barevný snímek slavného spisovatele Lva Tolstého. Tento autor totiž mapoval předrevoluční carské Rusko ve zcela ojedinělé podobě. Podívejte se na část jeho díla.

Prokudin-Gorskij (1863 – 1944) byl i vynikajícím inovátorem samotného procesu fotografování a nabídl Rusům i světu zcela unikátní barevné fotografie už na začátku 20. století. Dlouhá léta jezdil za pomocí finančního příspěvku od carské rodiny ve speciálním vagonu (byla v něm i tmavá komora na vyvolávání fotografií) křížem krážem po ruské říši a pořídil kolem 10 tisíc snímků.

Jak vidíte i z našeho výběru, Rusko bylo vždy mnohonárodnostní pestrou zemí. Fotografie z této galerie vznikly mezi lety 1907 až 1915.

Po bolševické revoluci Prokudin-Gorskij opustil v roce 1918 Rusko a usadil se v Paříži, kde i zemřel. V roce 1948 jeho rozsáhlé dílo koupila Knihovna Kongresu USA. Ta uspořádala několik výstav tohoto vynikajícího fotografa minulosti, jeho fotografie digitalizovala a ty jsou dnes zdarma on-line.

Foto: Knihovna Kongresu USA

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!