25. únor: Zrůdnost bývalého režimu nesmíme zapomínat. Aby se neopakoval

Eric Drooker

Česká společnost je rozdělená, fašizuje se, ztrácíme svobodu médií, demokracie slábne. To všechno slyšíme každý den. Přes veškeré sebevážnější problémy ale žijeme ve svobodné zemi, v liberální demokracii, která stále ještě patří na Západ. Výročí 25. února by mělo být tím, kdy si uvědomíme, jak křehká tato situace je – a také to, že bychom si s ní neměli zahrávat jako s něčím, co vlastně nepotřebujeme, protože už je to dávno a pivo bylo levnější.

Komunistický režim popravil 248 lidí. Osm tisíc odsouzených zemřelo ve vězení, 450 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 205 tisíc lidí, do táborů nucených prací jich bylo bez soudu zařazeno asi 20 tisíc a do Pomocných technických praporů z politických důvodů asi 22 000 osob. Do zahraničí uprchlo v letech 1948–1987 170 938 občanů.

Eric Drooker

Nejen vůči všem těmto lidem nyní všichni neseme povinnost pečovat o to, aby se nic podobného již nestalo. Naši budoucnost musíme bránit před ruským vlivem (protože výše uvedená fakta byla důsledkem právě ruského, nebo chcete-li sovětského, vlivu). Naši společnost musíme bránit před propagandou, před snahou nenápadného a pod rouškou vyšších cílů konaného omezování. Musíme ji bránit před oligarchizací, nenávistí a netolerancí.

Dnes, tváří v tvář iracionálnímu strachu, jsme opět ochotni vzdávat se svobod ve jménu vyššího dobra, ve jménu domnělého bezpečí. V roce 1989 jsme dostali šanci, která už by se nemusela nikdy opakovat. Největší chybou by bylo zapomenout a přes veškeré znalosti z historie dějiny opakovat – tak jako se to stalo již mnohokrát.

Čtyřicet let komunistického režimu zrůdně pokřivilo tuto zemi, ztížilo podmínky, ve kterých žijeme a vzdálilo nás západním zemím po stránce ekonomické, politické i morální. Můžeme se jim ale postupně přibližovat, můžeme svobodně cestovat, volit, svobodně přemýšlet a vyjadřovat své názory. Můžeme studovat i pracovat bez ohledu na třídní předpoklady. Můžeme volně žít a dýchat. V roce 2016 čelíme mnoha výzvám, ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: Braňme svobodu, není samozřejmá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]