Ursula von der Leyenová: Žena, která ví, co Kreml neodpouští

Ursula von der Leyenová  (YT screenshot)

Ursula von der Leyenová | FOTO: YT screenshot

Zásadní a přesto opomíjený předpoklad udržení svobody a demokracie v Evropě podtrhla kandidátka na předsedkyni Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová na půdě Evropského parlamentu. „Evropská unie je ze silné pozice, kterou si vybudovala v posledních letech, ochotná a připravená k dialogu s Ruskem, vždy však bude bránit své principy a mezinárodní pořádek založený na pravidlech,“ prohlásila před europoslanci z liberální frakce Obnova Evropy (RE), když hledala podporu pro svou kandidaturu. Dodala přitom také, že Kreml neodpouští slabost.

Platnost posledně uvedené poučky Kreml Západu potvrdil v nedávné minulosti hned několikrát. V srpnu 2008 vpadly ruské tanky do Gruzie a připravily ji o Jižní Osetii a další enklávu Abcházii ležící při černomořském pobřeží. Gruzii tak Kreml během pěti dní připravil o rovnou pětinu území.

Obamova administrativa se v březnu následujícího roku v trapné scénce dopustila jedné z nejvážnějších zahraničněpolitických chyb za poslední století. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová se v Ženevě setkala s ruským protějškem Sergejem Lavrovem, vrazila mu do ruky symbolické tlačítko a jeho společným stiskem „resetovali“ americko-ruské vztahy.

Tenkrát snad nebylo analytika, který by juchání kolem tlačítka vyložil jinak než jako do Kremlu vyslaný signál slabosti Západu. A skutečně: ani ne o pět let později Rusové vpadli na ukrajinský poloostrov Krym a na východní Ukrajinu. Stejně jako na separatistických územích Gruzie, i na Ukrajině okupanti použili fintu s předchozím rozdáváním ruských pasů, aby svou agresi mohli vydávat za snahu pomoci svým občanům.

Tenkrát se Západ snad poučil a uvalil na Rusko rozsáhlé sankce, jejichž prodlužování, ne-li prohlubování, jsou zcela namístě jak kvůli pokračujícím bojům na Ukrajině, tak i kvůli napadení ukrajinské lodi v Kerčském průlivu v listopadu loňského roku. Rusko tehdy zajalo 24 námořníků, které od té doby protiprávně zadržuje.

(Revue FORUM)

Současná americká administrativa jako by si s touto situací nevěděla rady, nejprve podmínila případnou schůzku Putina s Trumpem osvobozením námořníků, ale později na tuto podmínku „zapomněla“. Ač jsou námořníci stále ještě pod zámkem, Trump se s Putinem koncem června na summitu velkých ekonomik G20 v japonské Ósace sešel.

Pro Evropu z toho plyne následující ponaučení: oč víc ve vztahu k Rusku tápou Spojené státy, o to důležitější bude pro Evropskou unii, aby měla šéfy, kteří se k tomuto protivníkovi budou stavět s nezbytnou razancí. Von der Leyenová, ale i její konkurent Manfred Weber už dali najevo,  že jim to nečiní problémy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner