Sedmadvacetiletá afghánská starostka: Čekám s rodinou, až si pro mě Tálibán přijde a zabije mě

Eric Drooker

Afghánská aktivistka, podnikatelka a nejmladší z mála žen, které byly kdy v zemi zvoleny na post starostky, Zarifa Ghafariová, řekla, že se svou rodinou čeká, až si pro ni bojovníci Tálibánu přijdou a zabijí ji.

Zvolení Ghafariové v zemi provázely protesty, Tálibán a ISIS jí vyhrožovaly smrtí. Přežila už tři pokusy o atentát, v listopadu 2020 střelec zavraždil jejího otce. Po převzetí moci Tálibánem čeká, až ji islamističtí bojovníci vyhledají a zabijí. Zatímco vysoko postaveným členům vlády se podařilo ze země uprchnout, lidé jako Ghafariová zůstali bez pomoci.

„Sedím tu a čekám, až přijdou. Není nikdo, kdo by mně a mé rodině pomohl. Jen tu s nimi a se svým manželem sedím. A oni si pro lidi jako jsem já přijdou a zabijí nás. Nemohu svou rodinu opustit. A stejně bych ani neměla kam jít,“ cituje starostku britský deník iNews.

Pouhé tři týdny předtím byla však v rozhovoru pro stejný web plná optimismu: „Mladí lidé si všímají toho, co se děje. Mají sociální sítě, komunikují. Myslím, že budou dále bojovat za pokrok a za naše práva. Myslím si, že moje země má budoucnost,“ řekla iNews.

„Mysleli jsme si, že Kábul nepadne do rukou Tálibánu,“ řekla webu afghánská poslankyně Farzana Kochaiová. Uvedla, že desítky tisíc rodin utekly do Kábulu za bezpečím a nyní žijí v ulicích a parcích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články