30. výročí Listopadu vybízí k obraně demokracie. Akce chystají stovky měst

Národní třída 17. listopadu 2018 (Pavel Hofman)

Národní třída 17. listopadu 2018 | FOTO: Pavel Hofman

Sváteční Den boje za svobodu a demokracii bude letos mít opět lehce trpký ráz, neboť svoboda v Česku i ve světě je ohrožená víc, než kdy v naší postkomunistické éře byla. Podívejte se níže na výběr akcí pořádaných k tomuto výročí. 

Za situace, v níž demokratické instituce ochromuje elitář minulého režimu, vybízí 30. výročí spíše než k dlouhým oslavám k pietě, diskuzím a k protestům.

Hlavní symbolické místo Listopadu, pražskou Národní třídu, zabírají akce pod hlavičkou iniciativy s čím dál nepatřičněji znějícím názvem „Díky, že můžem“.

Na vděčnosti disidentům, k níž zmíněné motto mimo jiné vybízí, by nebylo nic špatného, nebýt toho, že se celá iniciativa v prezentaci svého ústředního motivu „vděku“ poněkud zacyklila. V době, kdy nám protéká svoboda mezi prsty, zkrátka není čas kochat se tím, co nám z ní ještě zbývá, ale je potřeba se o ni důrazně zasazovat.

V tomto smyslu k nadcházejícímu svátku přistupuje i Klub na obranu demokracie (KOD) reprezentovaný lidmi kolem politologa Bohumila Doležala, kteří navrhují nosit trikoloru doplněnou černou stuhou.

„Mezi organizátory akcí k nadcházejícímu 30. výročí 17. listopadu 1989 a nezávislými iniciativami panuje srozumění v tom, že tento letos přejmenovaný svátek má být dnem oslav, nikoli protestů. Klub na obranu demokracie je ale toho názoru, že v dnešní atmosféře a za současné politické situace není co oslavovat, neboť naše demokracie je třicet let po pádu komunistického režimu v troskách, a je otázka, kolik z ní vlastně ještě zbývá. Navrhujeme proto uspořádání tichého smutečního korza, které bude ale zároveň i jakýmsi tichým závazkem,“ píší autoři prohlášení, k němuž se lze připojit zde.

Hájit odkaz 17. listopadu lze u pomníku na Národní třídě. Budou ho po celých 24 hodin střežit aktivisté ve snaze zabránit jeho zneuctění lidmi, kteří se na tomto symbolu boje za svobodu chtějí přiživit, ač před převratem zločinný režim spoluutvářeli. Agent StB Babiš, který navíc přizval do vládní koalice komunisty, nemůže počítat s tím, že by se kyticí zaslanou na dějiště komunistického masakru jen tak přiživil na významném výročí, které pro Čechoslováky tolik znamená.

Výběr událostí 17. 11. v Praze:

14:00 Satirický karnevalový průvod masek z Kampy přes Smetanovo nábřeží a Staroměstské náměstí až na náměstí Republiky.

F24

Satirický průvod v maskách 17. listopadu 2016 nezapomněl na úlohu tehdejší Babišovy primátorky Adriany Krnáčové v podlézání Čínské lidové republice)

 

15:00 Průvod z Albertova na Národní třídu (pořádá iniciativa Díky, že můžem)

Mezi 15:30 a 16:45 u Pomníku obětem komunismu na Újezdu uctí Etická komise pro ocenění účastníků oboje a odporu proti komunismu památku obětí komunistického režimu.

Od 16:30 bude na Václavském náměstí Koncert pro budoucnost. Mimo jiných na něm promluví Tomáš Halík (po 17. h), Jan Kysela (17:20), Jiří Přibáň, Michael Žantovský,  Nora Fridrichová,  Jáchym Topol a Hynek Čermák. Ze zahraničních hostů vystoupí  William Luers, bývalý americký velvyslanec v Československu v letech 1983 – 1986, který pomáhal disentu. Video zdravici zaslal Dalajláma. Večer budou moderovat Jindřich Šídlo a Zuzana Tvarůžková. Časový plán najdete v programu Koncertu pro budoucnost.

Ve spodní části Václavského náměstí v areálu Koncertu pro budoucnost

20:00–21:00 Kostel sv. Salvátora, sváteční mše svatá u příležitosti výročí sametové revoluce, celebruje Mons. Tomáš Halík

Lidé se u příležitosti 30. výročí pádu komunismu budou scházet po celé republice. Podrobnosti k jednotlivým setkáním se zobrazí po rozkliknutí označených měst na mapě akcí a následném otevření odkazu.

V Litoměřicích se zájemci sejdou v 10 h v kostele Všech svatých, v 11 h pokračuje program setkáním na Mírovém náměstí, odkud se v 11:30 vypraví průvod městem do  Parku Václava Havla. V Prostějově vzpomenou výročí na náměstí T. G. M., v Plzni po 18. h (a vyčerpání ekologického tématu) začne tematický blok o kremelské hrozbě, kdy přítomné pozdraví z Vancouveru expertka na dezinformace Alexandra Alvarová. Mluvit bude i aktivistka Jana Filipová, která letos nad Babišem vyhrála soud o omluvu za jeho lživé výroky o placených demonstrantech a další.

Výčet 100 – 200 měst a chystaných událostí pořádaných ve volné spolupráci s Milionem chvilek je v odkazech na mapě akcí a zobrazí se po následném otevření odkazu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]