Češi umírali na koronavirus možná už na přelomu roku, naznačilo další testování v Krumlově

Zdravotníci a reportér pořadu A DOST! Jan Tuna během testování na protilátky proti koronaviru v Českém Krumlově (A DOST!)

Zdravotníci a reportér pořadu A DOST! Jan Tuna během testování na protilátky proti koronaviru v Českém Krumlově | FOTO: A DOST!

Rozsáhlé testy na protilátky proti novému typu koronaviru ukazují, že na něj mohli lidé v ČR umírat už na přelomu roku. Tedy dávno před tím, než oficiální testy v březnu potvrdily prvního nakaženého. Testy pořadu A dost! prokázaly protilátky na virus SARS-CoV-2 například u syna ženy, která v Českém Krumlově náhle zemřela na nevysvětlitelný zápal plic. Podle ředitele českokrumlovské nemocnice Jindřicha Floriána bylo takových případů více.

Vlna záhadných a vracejících se zápalů plic a virových onemocnění byla podle Floriána od prosince do února nejsilnější za posledních 40 let. Jenže v té době se u nás na nový typ koronaviru ještě netestovalo. Český Krumlov byl až do února jakýmsi čínským ostrovem v České republice. Ročně sem přijíždí na čtvrt milionu Číňanů včetně těch ze zasaženého Wu-chanu.

„Tolik těžkých zánětů plic a tolik recidivujících onemocnění dýchacích cest s vysokými teplotami a ohrožením života jsme nikdy předtím neměli,“ popsal pořadu A dost! TelevizeSeznam.cz ředitel Nemocnice Český Krumlov MUDr. Jindřich Florián.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Zvlášť v zimních a časných jarních měsících se mohli objevit pacienti, kteří byli u nás hospitalizováni se zápalem plic, dokonce někteří i zemřeli, a nevíme, jestli něco z toho neměl na svědomí koronavirus,“ upřesnil Florián s tím, že za 40 let svého působení na interně krumlovské nemocnice tolik zápalů plic a tolik těžkých stavů přes zimu ještě nezaznamenal.

Možnost, že Český Krumlov zasáhla pandemie koronaviru už na přelomu roku, označuje za pravděpodobnou i doc. MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí epidemiologické pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro řízené uvolňování karantény. „Docházelo tam k přenosu nejen nějakých běžných respiračních nákaz typických pro zimní sezonu, ale současně tam docházelo k určitému přenosu koronavirů, a když zohledníme skutečnost, že rozhodně ne každý nakažený má příznakový průběh nákazy, a tím pádem se mu nevytvoří protilátky, i když nakažený byl, tak si myslím, že Český Krumlov mohl být lokalitou, kde mohlo dojít k významnější epidemii koronavirových nákaz,“ popsal Maďar.

Zkušenostem českokrumlovských pacientů, kteří na přelomu roku pravděpodobně prodělali nemoc COVID-19, i podrobnějším informacím o hladině jejich protilátek je věnován aktuální díl pořadu A dost! investigativního reportéra Jana Tuny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]