Herci dopoledne před čínskou ambasádou sehrají inscenaci procesu s komunistickými pohlaváry

Inscenaci procesu s čínskými komunistickými pohlaváry sehrají Klára Cibulková, David Steigerwald, Jacob Erftemeijer a Andrea Černá.  (Lidská práva bez hranic)

Inscenaci procesu s čínskými komunistickými pohlaváry sehrají Klára Cibulková, David Steigerwald, Jacob Erftemeijer a Andrea Černá. | FOTO: Lidská práva bez hranic

Před čínskou ambasádou v Praze se dnes v 10:30 odehraje divadelní představení – inscenace soudního procesu projednávajícího masakr studentů a dalších demonstrantů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Půlhodinový happening, při němž se představí čtveřice herců z různých divadel včetně Vinohradského, se koná u příležitosti výročí krveprolití z roku 1989, které si vyžádalo tisíce obětí a za něž nebyl nikdo potrestán.    

Jedná se o neobyčejně rychlou a spontánní akci. Nápad uspořádat divadelní představení před čínskou ambasádou dostala pořadatelka Veronika Sunová ze spolku Lidská práva bez hranic minulou středu a začala jej okamžitě realizovat. Prvotní impulz vyšel z petice, jejímž prostřednictvím dává zmíněný spolek možnost odsoudit zločiny čínských komunistů a vyjádřit nesouhlas s rostoucím vlivem Komunistické strany Číny v České republice a po celém světě. „Hledali jsme vhodný způsob, jak na tuto petici upozornit, a výročí masakru studentů a dalších protestujících z náměstí Nebeského klidu v Pekingu se k tomu nabízelo. A jediné, co mě napadlo, byla právě inscenace soudního procesu,“ popisuje Veronika Sunová deníku FORUM 24 zrod akce.

Podobně živelně vzniká i samotná inscenace. Od původně zvažované možnosti, že by soudní proces ztvárnili přímo aktivisté spolku Lidská práva bez hranic, Sunová brzy upustila. „Nebylo by to dost dobré, nejsme herci,“ vysvětluje rozhodnutí oslovit profesionální herce. Nápad obrátit se přímo na ty z nich, kteří už dříve vyjádřili podporu ochraně lidských práv v Číně, se potvrdil jako správná cesta. Ve čtvrtek – tedy den od zrodu nápadu – poslali do několika divadel dopis se žádostí o doručení konkrétním hercům. První z nich, herec Divadla na Vinohradech David Steigerwald, se ozval ještě téhož dne. „Ptal se po scénáři. Slíbili jsme mu, že ho ,nějak‘ napíšeme, a on poznamenal, že by to bylo záhodno, aby ještě měl čas dozrát,“ popisuje Sunová s tím, že scénář napsali v noci ze čtvrtka na pátek, kdy jej připomínkovala i část herců.

V inscenaci se mimo jiné v roli žalobce, obhájce a soudce představí Klára Cibulková, David Steigerwald, Andrea Černá a Jacob Erftemeijer. Žalobce vyjmenovává různé zločiny minulé i současné, scénář pak dotvářejí citace čínských komunistických pohlavárů a čínských státních médií – hlásných trub strany, přičemž staví na skutečných prohlášeních a reakcích. Zaznívá propaganda včetně různých výmluv, že na náměstí Nebeského klidu demonstrovala jen skupinka jakýchsi blíže neurčených politických kariéristů, a podobné výmysly.

Za masakr studentů a dalších demonstrantů, který stál život tisíců lidí, nebyl nikdo potrestán. Jeden ze zastánců této hromadné vraždy, generální tajemník komunistické strany Ťiang Ce-min, se dokonce později stal čínským prezidentem. Chystaný happening si klade za cíl upozornit i na petici za odsouzení zločinů Komunistické strany Číny adresovanou Parlamentu ČR a vládě ČR.

Happening Inscenace soudního procesu proti Komunistické straně Číny k výročí masakru studentů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu se uskuteční ve čtvrtek 4. června od 10.30 do 11 hodin v pražské Pelléově ulici před velvyslanectvím Čínské lidové republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]