Novotný nespáchal trestný čin, když napsal, že Ondráček má viset, potvrdil soud

Eric Drooker

Odvolací Městský soud v Praze rozhodl, že starosta pražské čtvrti Řeporyje Pavel Novotný nespáchal trestný čin, když na twitteru napsal, že by si přál, aby poslanec za komunistickou stranu Zdeněk Ondráček „visel“. Odvolací soud potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad. O pravomocném rozhodnutí soudu z konce září informoval Novotný.

Pavel Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby poslanec Ondráček za KSČM „visel“ za návštěvu Doněcké lidové republiky. Šlo o reakci na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten o cestě Ondráčka na ukrajinské území okupované proruskými separatisty uvedl, že se „blíží vlastizradě“.

Eric Drooker

Novotný také v komentářích pod dalšími příspěvky podle obžaloby napsal, že je „pro obžalobu Zdeňka Ondráčka z vlastizrady a po odsouzení na doživotí jeho usmrcení tajnou službou“ nebo že lidi jako Ondráčka „není trestné utrácet či k tomu alespoň vybízet“.

Obvodní soud pro Prahu 5 v červenci rozhodl, že žalované jednání nebylo trestným činem. Konstatoval, že výroky Novotného byly provokativní, zjevně nemorální a nehodné slušného člověka, ale nebyly uveřejňovány za účelem fyzického ublížení Ondráčkovi, ani k němu nemohly vybízet.

„Projev obviněného byl zcela jistě nevhodný, urážející, neomalený (…), avšak přesto nedosahuje takového stupně společenské škodlivosti, aby bylo možno shledat jednání obviněného trestným a aby v daném případě nepostačovalo uplatnění odpovědnosti podle jiného právního předpisu a aby bylo nutné stavět obviněného před soud,“ uvedl obvodní soud ve svém usnesení.

Proti rozhodnutí si podal státní zástupce stížnost, odvolací soud ji však odmítl. Podle soudu je namístě přiznat Novotnému jako představiteli opozice právo na ostré odmítnutí kontroverzních kroků svého politického rivala.

„Cesta komunistického poslance Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny ovládané proruskými separatisty ostatně i podle vládnoucí garnitury (viz vyjádření premiéra) nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády a od Ondráčkova pobytu v Doněcku se rovněž distancovala česká diplomacie, stejně tak sněmovní zahraniční výbor,“ konstatoval městský soud.

Podle odvolacího soudu šlo Novotnému o mediální upoutání pozornosti ke své osobě, v rozhovorech i sám připustil, že šlo o nadsázku. „Lze proto přisvědčit závěru obvodního soudu, že internetové vyjádření obviněného nemělo potenciál vést ke škodlivým důsledkům a ani to nebylo záměrem obviněného,“ zdůraznil soud.

Městský soud změnil původní rozsudek pouze v tom, že místo pražskému magistrátu skutek postoupil Úřadu městské části Prahy 5. Obvodní soud totiž rozhodl o tom, že je řeporyjský úřad podjatý, to mu ale nepřísluší. O podjatosti úřadu a přidělení případu jinému musí podle odvolacího soudu rozhodnout nadřízený správní orgán.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]