40 let estébákem. Celé Česko si připomíná Andrejovo životní jubileum

Pro Českou republiku, zemi Václava Havla, by byl estébácký prezident velikým ponížením. (Týdeník FORUM)

Pro Českou republiku, zemi Václava Havla, by byl estébácký prezident velikým ponížením. | FOTO: Týdeník FORUM

Agent Státní bezpečnosti byl člověk, který se osobně uvázal ke spolupráci s politickou policií a podle požadavků jí dodával informace na své okolí. Jinými slovy to byl udavač. Taková minulost by měla v každé slušné zemi zcela vylučovat, aby se dotyčný člověk ucházel o veřejné funkce. Když má ale příslušný kandidát dostatek prostředků na ­mediální manipulaci, a navíc velkou porci drzosti, tak si to může zkusit, a je pak na lidech, jakou mají politickou kulturu a toleranci.

V každé postkomunistické společnosti přitom funguje skupina obyvatelstva, spíše menšinová, které taková minulost nevadí, neboť patří k rodinám a vrstvám, které stály také na straně zvrhlého režimu a sloužily mu. Dokonce se v něm mohly mít i dobře. Stejně jako Babiš, který se ke spolupráci se Státní bezpečností upsal právě před čtyřiceti lety v bratislavské vinárně U obuvníka.

Pro Českou republiku, zemi Václava Havla, by byl estébácký prezident velikým ponížením. Ještě horším, než byl estébácký premiér. U prezidenta přece jen dbáme více na symbolickou rovinu funkce. V případě Andreje Babiše se navíc snoubí estébáctví s dalšími neblahými rysy. Babiš symbolizuje kromě děsivé předlistopadové minulosti i nadvládu tunelářů z bolševického ­managementu v polistopadovém období.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články