Vláda zřejmě požádá Evropskou komisi o půjčku 350 miliard korun

Tisková konference vlády (Úřad vlády ČR)

Tisková konference vlády | FOTO: Úřad vlády ČR

O půjčku ve výši zhruba 350 miliard korun chce požádat Evropskou komisi kabinet Petra Fialy. Pokud by vláda s žádostí uspěla, chtěla by peníze použít například k řešení energetické krize, konkrétně k omezení závislosti na Rusku. Podle zprávy Hospodářských novin by stát při tomto způsobu půjčky mohl ušetřit na úrocích asi 11 miliard.

Vláda měla možnost si 14,3 miliardy eur půjčit od roku 2020, ale využít ji se rozhodla až nyní. Členské státy Evropské unie se na principu půjček dohodly v době, kdy nebylo zcela jasné, jak se dokáží vyrovnat s následky koronavirové krize.

(Týdeník FORUM)

Peníze se ovšem několik států rozhodlo použít teď, kdy hrozí energetický šok, který může způsobit Rusko, pokud zastaví dodávky plynu do Evropy. Právě závislost převážně na ruském plynu by měly pomoci vyřešit miliardy z EU. Je možné je využít například při budování plynovodů, či při rozvoji obnovitelných zdrojů.

Vláda proto pověřila ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka, aby připravil dokumentaci, podle níž by Česká republika půjčku využila. Podle informací Hospodářských novin už kabinet Petra Fialy poslal komisi nezávazné oficiální oznámení, že má o půjčku zájem. Definitivní rozhodnutí má kabinet udělat na podzim.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]