Naplňování vakcinační strategie se v České republice zrychlilo a podle ministra zdravotnictví Jana Blatného si naše země vede velmi dobře. „Nevím, kde se bere ta neustálá skepse o očkování v České republice,“ komentoval před poslanci. Při srovnání dat s okolními státy jsme ale stále na posledním místě.
Ve srovnání se sousedními zeměmi je Česká republika v počtu vyočkovaných dávek na chvostu. Vyplývá to ze statistik Our World in Data, oxfordské vědecké publikace shromažďující data z celého světa. Česko má 1,4 milionu vyočkovaných vakcín, což je 13,27 dávek na 100 lidí. Obě dávky dostalo něco přes 400 tisíc lidí, tedy 3,5 procenta populace.
Při naplňování vakcinační strategie jsme pod průměrem všech okolních zemí a také pod průměrem Evropské unie. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) však nejde o žádné špatné zprávy. „Nevím, kde se bere ta neustálá skepse o očkování v České republice. Já bych naopak řekl, že probíhá velmi dobře,“ řekl.
Celkový počet vakcinačních dávek proti nemoci covid-19 podaných na 100 lidí v celkové populaci.
1. Rakousko – 15,04 dávek na 100 lidí
2. Slovensko – 14,86 dávek na 100 lidí
3. Evropská unie – 13,80 dávek na 100 lidí
4. Polsko – 13,72 dávek na 100 lidí
5. Německo – 13,66 dávek na 100 lidí
6. Česko – 13,27 dávek na 100 lidí
Zdroj: Our World in Data k 23. 3. 2021
Ministr se nenaplňování očkovací strategie neobává. Česká republika má podle něj objednané vakcíny pro 16 milionů osob a zpoždění prý nehrozí. „Zhruba 5,5 milionu osob, což je 60 nebo téměř 70 % dospělé populace bude proočkováno v průběhu nebo do konce června a dodávky jsou plánovány tak, aby asi 8,5 milionu osob mohlo být proočkováno do konce srpna,“ uvedl
na adresu svých předchůdců, kteří podle zjištění Hospodářských novin vědomě zajistili méně dávek vakcín než ostatní země EU. „Ke konkrétním dávkám – 4. 9. Adam Vojtěch, nabídka byla 7 milionů vakcín, objednány byly 3 miliony vakcín. Rozhodnutí na základě tehdejší strategie. 14. 10. Roman Prymula – Johnson & Johnson – možnost 4,8 milionu vakcín, objednány 2 miliony vakcín. Rozhodnutí na základě tehdejší očkovací strategie. Pfizer/BioNTech 27. 10. Roman Prymula – možnost objednat 4 miliony, objednány 2 miliony. Toto rozhodnutí jsem já potom zrušil a z těch 4,6 milionu jsem objednal 4 miliony, víc to už nešlo, protože mezitím došlo ke změnám alokace,“ uvedl na plénu sněmovny v reakci na interpelujícího poslance Jana Skopečka (ODS).
Zmínil také objednávky, které provedl on sám. „2. 12. Moderna 3,7 milionu, objednáno 1,9 milionu. Následně 21. 12. Pfizer/BioNTech, původně možnost objednat 2,3 miliony, objednal jsem 4 miliony, to znamená podařilo se sehnat o 1,6 milionu víc. 2. 12. také já CureVac, bylo nabídnuto přes 3 miliony dávek, objednal jsem 1 milion dávek, protože to byla nejdražší vakcína, která měla být dodávána až do druhé poloviny roku 2022, to znamená pozdě. 12. 2. Novavax 2,4 milionu, objednal jsem 2,4 milionu. 14. 1. Pfizer/BioNTech – nabídnuto 4,6 milionu, objednali jsme 4 miliony, protože jsme se tehdy dohodli, že část této vakcíny přenecháme ostatním zemím, které byly ještě ve větší složitosti. 18. 3. Moderna – nabízeno 3,5 milionu, objednal jsem 2 miliony, a to bylo opět z důvodu toho, že většina té dodávky by přišla až koncem roku 2021, případně později,“ vyjmenoval.
Vláda je opakovaně kritizována také za to, že se nedrží očkovací strategie, což zpomaluje a komplikuje její naplňování. Hejtmani, kteří dohlížejí na naplňování vakcinace v krajích, však upozorňují na to, že pro vládu je očkovací strategie jen formálním dokumentem, podle kterého se ale neřídí.
„Ta strategie je jen papír pro papír, každý týden se řeší ten postup úplně ad hoc a nikdo se zpětně do těch papírů nedívá. Změní se názor, tak se prostě jede podle toho názoru,“ upozornil v rozhovoru pro FORUM 24 hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
Stejný dojem má i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Máme pravidelná setkání s panem premiérem, ze kterých zcela jasně vyplývá, že vakcinační strategie je pro něj jen cár papíru. (…) Říkal úplně jiné informace, než jsou v té strategii,“ uvedl.