7 událostí, které si nenechte ujít

(Archiv)

FOTO: Archiv

FILM

Běžná selhání

Tohle je zřejmě cesta ze zapouzdřeného průměru české kinematografie. Scénář napsala absolventka FAMU Klára Vlasáková, kameru vzal do ruky Márk Györi, absolvent Budapešťské fimové akademie, hudbu zkomponoval Slovák vzdělaný v Londýně, který si říká ­Pjoni, režie se ujala absolventka univerzity v rumunské Kluži, pětatřicetiletá Cristina Grosan. Snímek podpořený deseti miliony ze Státního fondu kinematografie je zalidněný převážně českými herci v čele se skvělou, leč zřídkakdy obsazovanou členku souboru ND Taťjanou Medveckou, a pojednává o jednom dni v životě tří žen ve městě, k němuž se blíží katastrofa. Běžná selhání měla premiéru na benátském festivalu, když byla vybrána do jedné ze soutěžních sekcí. Už to je velký úspěch.

ALBUM

Björk: Fossora

Smrt matky, odchod devatenáctileté dcery z domova a také nový vztah. To jsou hlavní témata nového alba Björk. Je v něm smutek i naděje. Příroda i techno. Chlad i teplo. Je i není to typická Björk. Fossora je o něco přístupnější než její předcházející alba, což ale neznamená, že by byla úplně přístupná. Každopádně je to ale podařená deska, kterou fanoušci islandské zpěvačky zbaští na první dobrou, ti ostatní se s ní možná budou trochu prát, pokud ale vydrží, budou po zásluze odměněni.

FESTIVAL

Das Filmfest

Filmové novinky i klasiky ze zemí, kde se mluví německy, přináší další ročník Das Film­festu. Na co se těšit? Tak třeba na historický velkofilm o císařovně Sissi (Korzet), drama inspirované životem Wernera Teskeho, posledního vězně popraveného v bývalé NDR (snímek Střela zblízka bude festival, za účasti  ­režisérky Franzisky Stünkel, 20. říj­­na zahajovat) nebo dokumenty Girl Gang (o influencerce Leoobalys a jejích fanynkách) a Můj otec, kníže – „intimní portrét vztahu Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily Morgan-Schwarzenberg“. Od 20. do 26. října v Praze (Lucerna, Ponrepo, Atlas), od 2. do 6. listopadu v Brně (kino Art) a od 1. do 11. listopadu v Olomouci (sál Mozarteum Arcidiecézního muzea). Guter Geschmact!

AKCE

Signal X

V Praze je na podzim pár jistot. A jednou z nich je, že se naše hlavní město na několik dní rozsvítí…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články