7 událostí, které si nenechte ujít

(Archiv)

FOTO: Archiv

FILM

Banger

„Každej bude znát moje jméno, každej bude znát můj ksicht.“ Alex prodává ten nejlepší kokain v Praze, dealování chce ale jednou provždy nechat. Jeho snem je prorazit v rapu a nahrát svůj vlastní banger. Stejnojmenný film je jízda jednou páteční nocí a první ohlasy se shodují, že má smysl na ní nasednout z vícero důvodů. Režisér Adam Sedlák je považovaný za vycházející hvězdu české kinematografie, film má svou hereckou hvězdu, kdy Adam Mišík ztělesňuje hráče na kokainové scéně, zní v něm nadupaná muzika, a podle těch, co snímek viděli na letních festivalech, si drží až nečeskou autentičnost a švih. Od čtvrtka v kinech.

KNIHA

Margaret Atwoodová: Kočičí oko

Kdysi byla Elaine senzitivní dívkou, která se na věci dívala skrz kočičí oko, kouzelnou skleněnku měnící svět kolem. Nyní se jako uznávaná malířka vrací do rodného Toronta a v paměti se jí vynořují zážitky z mládí, jež silně poznamenaly její tvorbu. Zvlášť intenzivně si pak vzpomíná na labilní a krutou Cordelii, vůdkyni školní party dívek, které ji ve škole šikanovaly. Více než tři desítky let starý román Margaret Atwoodové vezme čtenáře do mnohdy nemilosrdného světa dospívajících dívek. Přiblíží mu spletité zákruty jejich psychiky stejně jako intelektuální atmosféru Kanady ve druhé polovině dvacátého století. To vše s nevšední originalitou, poučeností a nadhledem.

ALBUM

Julian Lennon: Jude

Po dlouhých jedenácti letech přichází Julian Lennon s dalším albem. Jmenuje se Jude. A ano, pochopitelně jde o odkaz na skladbu Hey Jude, kterou Paul McCartney napsal pod původním názvem Hey Jules pro malého Juliana po rozchodu jeho rodičů. Je to kontemplativní pop-rocková deska plná bohatě aranžovaných melodických písniček. Hudební revoluci nezpůsobí, poslouchá se ale velice příjemně.

VIDEOKLIP

Moby, Nicola Sirkis: This Is Not Our World

Moby a Nicola Sirkis (zpěvák francouzské novovlnné kapely Indochine) se zamyšleně toulají městem i krajinou. Není to radostná procházka. Záběry lesních požárů a tajících ledovců střídají pohledy na jatka, kouřící továrny, na demonstrace… Prostě apokalypsa. Klišé? Jistě. Ale co už. Efektní video doprovází…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články