
V pondělí uplynuly tři roky od začátku plošné války Ruska proti Ukrajině. FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / FORUM 24
FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / FORUM 24

PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / Z Mnichovské bezpečnostní konference by mohl mít zastánce euroatlantické spolupráce naprostou depresi. Ukázalo se totiž, že nová americká administrativa zcela podceňuje ruskou hrozbu a svaluje tuny různých provinění na Evropu. V něčem oprávněně, ale často i nespravedlivě. Evropa chce ale dál stát při Ukrajině, což je dobrá zpráva.
Nad Mnichovem se bohužel vznášel duch Mnichova. Přesně řečeno, nad touto bezpečnostní konferencí se vznášel otazník naprostého nebezpečí a takové poloviční americké zrady Ukrajiny i Evropy.
Nebýt pro smích
Tento duch mnichovské zrady se nejspíš zhmotnil při ukrajinsko-amerických rozhovorech. Jak jinak si totiž vysvětlit, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že na Spojené státy se již nelze spoléhat a že je třeba vybudovat evropskou armádu. A řekněme rovnou, že je to správný nápad. Umožnilo by to konečně pomoci bránit Ukrajinu silou, a nejen penězi a řečmi.
Jistě, nyní je to ještě jen vize. Ale nebylo by špatné si na myšlenku evropské armády zvykat. Evropská jednota by potřebovala přesně něco tak konkrétního, aby přestala být trumpovcům pro smích.
Český prezident Petr Pavel na tento Zelenského postoj navázal sympatickou řečí. Pavel řekl, že Evropa musí být připravena jednat aktivně a převzít zodpovědnost. Připomněl také, že o Ukrajině se musí vyjednávat za účasti Evropy i samotné napadené země. Jiné scénáře by podle něj připomněly Mnichovskou dohodu z roku 1938. Evropa nyní zažívá studenou sprchu, díky které si však může uvědomit sebe sama. Tak to přesně je. Ještěže naším prezidentem není Andrej Babiš. Zkusme si jen představit, co by tam blábolil.
Kampaň AfD
Už od ruské invaze na Ukrajinu nemáme jako zastánci Západu a konceptu liberální demokracie mnoho důvodů k radosti. Mnichovská bezpečnostní konference nás ostře konfrontovala s novou realitou.
Žádný americký státník dosud nepřednesl tak ostře protievropský projev jako Trumpův viceprezident J. D. Vance. Byl to otřes, s nímž je třeba se vyrovnat. Včera jsem hledal východisko v tom, že má v některých bodech své obžaloby Evropy pravdu. Zlobím se na nás samotné, že tu pravdu o nás Evropanech v něčem měl. Když ale posoudíme důsledky tohoto vystoupení, pakliže ho chápeme jako vyjádření nové politické linie USA, tak jde v zásadě o dramatický ústup vůči ruské subverzi. Vance zpochybnil ruské vměšování do věcí evropských demokracií a přispěl ke kampani proruské Alternativy pro Německo.
Jestli američtí voliči pověřili tuto garnituru tak silným mandátem, musíme to brát vážně. Musíme brát vážně, že nechtějí už platit evropskou obranu před zločineckým Putinem. Postupně se ukáže, že nabourání jednoty Západu oslabí Ameriku stejně jako Evropu.
Petr Pavel ale podobně jako jiní racionální státníci vyjádřil zralý a dospělý postoj. K obraně našich evropských zájmů si musíme stačit i sami, tedy i bez Ameriky. Jestli je k tomu potřeba vybudovat novou evropskou armádu, tak pojďme do toho. Jestli je k tomu potřeba ještě mnohem více podpořit Ukrajinu, tak pojďme rychle do toho. Po volbách může být už pozdě.
Všude v Evropě se derou k moci proruské temné síly a Česko není výjimkou. Jestli dnešní Amerika tuto hrozbu podceňuje, tak se mýlí. A na ten omyl jednou přijde. Musíme pracovat na tom, aby slabošské strany jako je ANO nezvítězili. Babišovo ANO ohrožuje svým populismem národní bezpečnost.
Obrana začíná na Donbasu
Měli bychom si dobře uvědomit, co by měla nová evropská armáda bránit. Tak především takové evropské hodnoty, které J. D. Vance nezmínil. Je to právní stát a volný pohyb lidí i zboží. Je to výborná ekonomická spolupráce. Není vůbec na škodu si uvědomit, v čem může být kritika Evropy legitimní a oprávněná. Ale to hlavní je, že Evropu má smysl bránit. A obrana Evropy začíná na Donbasu.
Evropa má za sebou mnoho chyb a mnoho planých řečí. Ale ta základní hodnota je jasná. Je to liberální demokracie. A ta funguje a funguje dobře. Budíček, kterým Trump probouzí Evropu z lenivého snění, může mít pozitivní smysl. A jednota Západu se ukáže jako nezbytnost. Podobně jako se ukázala jednota Evropy s Velkou Británií navzdory brexitu. Navzdory Trumpovi idea Západu vydrží, protože má železnou logiku. Jen to bude bolet. A liberální demokracie přežije i Babiše, Orbána, Fica i Kickla, když se o to budeme důkladně snažit. Jak známe evropské lídry, tak se dobrý nápad s evropskou armádou zadrhne. Třeba nás ale Amerika probudí natolik, že se dokážeme bránit i sami.