Jak proběhl atentát na Heydricha? Podívejte se na historickou rekonstrukci

Jedna z vitrín bývalé expozice v Armádním muzeu na pražském Žižkově věnovaná útoku na Heydricha (Pavel Šmejkal / se souhlasem)

Jedna z vitrín bývalé expozice v Armádním muzeu na pražském Žižkově věnovaná útoku na Heydricha | FOTO: Pavel Šmejkal / se souhlasem

Reinhard Heydrich patřil k nejhorším postavám nacistické Třetí říše. Vysoce inteligentní, schopný a výkonný, bez jakýchkoli morálních či etických zábran – dokonalý prototyp brutálního vládce. Když se 27. září 1941 stal zastupujícím říšským protektorem v Protektorátu Čechy a Morava, okamžitě odstartoval teror, který měl civilní obyvatele zastrašit a ukázat jim, kdo je v jejich vlasti pánem.

V Londýně tak bylo rozhodnuto na zastupujícího říšského protektora zaútočit. Přípravy se však poněkud protáhly a původně uvažovaný termín 28. 10. 1941, tedy den výročí vzniku republiky, nemohl být splněn. Výsadek Anthropoid ve složení Josef Gabčík a Jan Kubiš s úkolem Reinharda Heydricha odstranit seskočil na území okupované vlasti v noci z 28. na 29. prosince 1941.

Na záznam z oslav se můžete podívat zde:

Jejich úsilí a přípravy za pomoci mnoha domácích odbojářů vyvrcholily 27. května 1942 v libeňské zatáčce nedaleko nemocnice Bulovka. Právě sem před devátou hodinou ranní parašutisté přijeli na kolech.

Když krátce po půl jedenácté do zatáčky dorazil černý Mercedes 320C, který řídil SS-Oberscharführer Johann Klein, musel kvůli aktuální dopravní situaci i prudkosti zatáčky výrazně přibrzdit. Reinhard Heydrich seděl vedle řidiče. Parašutisté měli zřejmě zaútočit nejprve bombou a poté střelbou ze samopalu, ale patrně nečekaný Kleinův manévr, jímž se vyhýbal stojící a zároveň i druhé, protijedoucí tramvaji, způsobil, že jako první zaútočil střelec Josef Gabčík. Jenže zbraň se mu zasekla, a tak teprve speciálně vyrobená puma, kterou po voze vrhnul Jan Kubiš, zasáhla cíl. Výbuch prorazil karoserii a vyvrátil dveře. Reinhard Heydrich byl zraněn střepinou bomby.

Ve stejném typu vozu se Heydrich vezl 27. května 1942 (Pavel Šmejkal / se souhlasem)

Poté se oba muži dali na útěk. Řidič Klein pronásledoval prchajícího Josefa Gabčíka do ulice Na Zápalčí, výbuchem poraněný Jan Kubiš ujížděl na kole směrem do Libně. Oběma se podařilo z místa činu zmizet.

Na zádech zraněný Heydrich byl dopraven v náhodně projíždějící dodávce do blízké nemocnice, kde přítomní lékaři konstatovali, že zranění je vážné, nikoliv však smrtelné. Heydrich se neprodleně podrobil operaci, při které mu byla vyjmuta poraněná slezina. Zpočátku to pro nacisty vypadalo nadějně a zprávy naznačovaly, že se zastupující říšský protektor uzdraví, ale 4. června 1942 v 9.00 hod. Reinhard Heydrich zemřel.

Pokud se chcete projít po stopách, které výsadek Anthropoid zanechal v Libni, máte v pátek v 16.30 příležitost. Průvodcem bude člověk nadmíru povolaný, spisovatel Jiří Padevět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]