94letý komunista stojí před soudem. V 50. letech okrádal sedláky

Téma kolektivizace a krádeží statků skvěle znázornil Vojtěch Jasný ve svém legendárním snímku Všichni dobří rodáci. Na fotografii je Radoslav Brzobohatý, který ve filmu představoval poctivého farmáře Františka. Komunisté ho okradli a uvěznili.  (ceskatelevize.cz)

Téma kolektivizace a krádeží statků skvěle znázornil Vojtěch Jasný ve svém legendárním snímku Všichni dobří rodáci. Na fotografii je Radoslav Brzobohatý, který ve filmu představoval poctivého farmáře Františka. Komunisté ho okradli a uvěznili. | FOTO: ceskatelevize.cz

Obvodní soud pro Prahu 2 řeší zajímavý případ. Obžalovaný je 94letý muž, který byl v 50. letech členem komise, jež vystěhovala dvě rodiny sedláků desítky kilometrů daleko od jejich domovů, veškerý majetek jim komise ukradla, muži ze sedláckých rodin skončili v pracovních táborech. Podle obžaloby 94letý J.M. hlasoval v komisi pro vystěhování rodin.

„Jednání vysídlovacích komisí bylo jedním z nástrojů politické perzekuce zaměřené proti vesnickým boháčům, rozhodování bylo motivováno zejména jejich zařazením do třídy ‚vykořisťovatelů‘. Trestný čin byl tedy spáchán na poškozených pro jejich politické přesvědčení, kdy byli označeni za politické nepřátele jen na základě svého sociálního postavení,“ viní ho v obžalobě Táňa Dočekalová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2. Informaci přinesl zpravodajský web Českého rozhlasu.

O vystěhování nebyly rodiny předem informovány. Ze dne na den musely opustit své usedlosti. Lidé si mohli si vzít jen peřiny a příbory. Nesměli ale odejít například k příbuzným na druhý konec vesnice. Museli odejít tam, kam jim komunisté nakázali. Například do 150 km vzdáleného města, do malého bytu. O jejich vystěhování rozhodla pětičlenná komise, z níž už žije jen zmíněný čtyřiadevadesátiletý J.M.. Ten byl později zaměstnán například na ministerstvu zahraničí, byl také členem Sboru národní bezpečnosti. U výslechu nyní odmítl vypovídat.

V případě odsouzení hrozí starci až deset let vězení.

Uvedený případ je jedním z mnoha. Komunisté v padesátých letech podobným způsobem vystěhovali a okradli čtyři tisíce sedláků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]