Vlastimil Tlustý: Chovancovo ministerstvo může škrtat na volebních kandidátkách

Eric Drooker

Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý upozornil, že žijeme v ostré politické válce dvou táborů, které se před ničím nezastaví. Popis současné scény a vizi příštích týdnů nabídl Lubošovi Xaverovi Veselému na internetové televizní stanici XTV.

Válčící tábory lze charakterizovat snadno. Jeden je s Andrejem Babišem, druhý proti Babišovi. Zvláštní je, že Tlustý (nestraník, dříve ODS a KSČ) sám sebe neřadí ani do jednoho z táborů.

Popisuje, jak obě strany proti sobě navzájem používají státní nástroje. Zkrátka zneužívají státní instituce a jejich pravomoci. Jako typický hrozivý příklad uvádí zajišťovací příkazy, které likvidují firmy na základě pouhého podezření ze strany finančního úřadu.

Vnímá to jako totální válku, „na život a na smrt“. Je proto obtížné předvídat další vývoj, jen lze v nejbližší době v souvislosti s volbami očekávat vyostření konfliktu. Uvalování vazby či využívání jiných nástrojů ničení konkurence (ekonomické i politické) se vymklo z předvídatelných rozměrů. Další nástroje můžeme odhadovat jen na základě kompetencí obou stran (tím má Tlustý evidentně na mysli možnosti finančních a celních úřadů, policie, tajných zpravodajských a informačních služeb, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebo třeba justice).

Moderátor Luboš Xaver Veselý následně, inspirován slovy Tlustého, možná uhodl hlavní předvolební nástroj. Zaslechl prý, že se připravuje zásah do volebních kandidátek nebo něco podobného.

Tlustý potvrdil, že taková varianta je pravděpodobná. Škrtat kandidáty totiž ministerstvo vnitra (vedené Milanem Chovancem z ČSSD) může ze dvou důvodů: chyby a nedemokratičnost. Ohledně chyb stačí špatně uvedená ulice nebo nějaká podobná formální chyba. Lze však navíc tedy škrtat i ve jménu zachování demokracie. Závadní tak můžete být z různých důvodů. Tlustý se dokonce domnívá, že lze škrtat nejen jednotlivé kandidáty, ale i celé strany.

Jak Tlustý zdůraznil, velikost strany přitom při škrtání samozřejmě vůbec nehraje roli. Čekají nás tedy zřejmě napínavé volby. Paradoxní však je, že se z toho Tlustý raduje. Na straně jedné ho některé, zřejmě zneužité zajišťovací příkazy či neoprávněné vazební stíhání Babišova konkurenta děsí, na druhou stranu má radost, že se oba tábory mezi sebou pobijí.

Na závěr Tlustý tyto „válečníky“ varoval, že jejich nástroje mohou být použity také přímo proti nim samotným. Pak se třeba mohou divit, že je sněmovna vydá k trestnímu stíhání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner