A možná ať je navždy po tvém. Výstava Václava Velčovského

Jindřich Vybíral a Václav Velčovský na začátku vernisáže (Pavel Šmejkal, FORUM 24)

Jindřich Vybíral a Václav Velčovský na začátku vernisáže | FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Václav Velčovský je jedním z náměstků ministra školství, mládeže a tělovýchovy a na ministerstvu zodpovídá za oblast řízení sekce operačních programů. Ve volném čase se věnuje výtvarnému umění a nyní nabízí výběr svých prací zájemcům ke shlédnutí v Kampusu UK v Hybernské ulici na Novém Městě.

Výstavu Velčovského děl je možné navštívit do pátku 19. srpna. Autor, který je vystudovaným učitelem českého jazyka a dějepisu, propojil svá díla s citáty z děl významných českých básníků druhé poloviny 20. století. Ostatně jeden z nejvýznamnějších autorů, Jan Skácel, dal pojmenování celé výstavě.

Pavel Šmejkal, FORUM 24
Jeden z vystavovaných obrazů Václava Velčovského. FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Výstava představuje Velčovského práce malířské a částečně i fotografické. Střídá v nich nejen motivy, ale i techniky. K vidění jsou tak kresby uhlem a poměrně netradičně i propisovací tužkou, stejně jako velkoformátové barevné fotografie či oleje, tempery a další.

Pavel Šmejkal / se souhlasem
Václav Velčovský. FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Na vernisáži, jež se odehrála v úterý v podvečer, byli přítomni Velčovského kolegové z akademické i politické sféry, například náměstkyně ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, rektor UMPRUM Jindřich Vybíral, který se ujal úvodního slova, či bývalí ministři školství Stanislav Štech a Petr Gazdík a mnoho dalších hostů.

Pavel Šmejkal, FORUM 24
Obraz Václava Velčovského svůj inspirační zdroj nezapře. FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Ke svým inspiračním zdrojům se Václav Velčovský, který na vernisáži zdůraznil, že je jen poučeným laikem, hlásí na první pohled, přitom se je však nesnaží zcela kopírovat, ale vytváří si vlastní cestu k divákovi. Výstava proto rozhodně stojí za shlédnutí.

Pavel Šmejkal, FORUM 24
Rektorka UK Milena Králíčková na vernisáži. FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články