A není těch devět možností, jak účtovat pivo, nějak málo?

FB Radostné Česko

Účtování piva po 1. květnu 2020. Pomoc podnikatelům od vlády | FOTO: FB Radostné Česko

Od května se nebudou hospodští nudit. Už nikdy. Budou si hrát s účtováním DPH u piva. Vláda jim totiž vymyslela hru, díky které mají devět možností, jak zaúčtovat pivo. Podle Babiše a Schillerové totiž neexistuje prostě pivo. Je alkoholické pivo čepované v hospodě, alkoholické pivo čepované u stánku, čepované do skleničky, úplně jiné pivo je to, když ho načepujete do džbánku a do kelímku. No a pak je tu také nealko pivo a to je také velké téma. Skoro by se chtělo říci, že Babiš, Schillerová a jejich pomocníci jsou banda nekompetentních vytvářečů překážek. Ale jistě tam bude nějaká skrytá krása nového nařízení.

Není to poprvé, kdy tito lidé pomáhají hospodským. V rámci zlepšení podnikatelského prostředí už Babiš a Schillerová pomohli hospodským tím, že jim zavedli EET. Informaci o každém prodaném pivu a párku musí výčepní posílat Schillerové na ministerstvo, aby věděla. Současně chodí velmi tvrdé kontroly z berňáku, nezaúčtované pivo může znamenat v podstatě likvidační pokuty. Tato významná pomoc ve spojení se zákazem kouření znamenala konec velké řady především vesnických hospod a skokové snížení objemu vytočeného piva, a naopak nárůst v objemu prodaného lahvového piva. Zkrátka, po zavedení EET část hospod skončila a část lidí začala pít doma. To byla velká pomoc.

A teď, když vláda s komunisty a ČSSD protáhla parlamentem poslední dvě nejnesmyslnější vlny EET, chce prý vše kompenzovat snížením DPH na pivo. Jenže, jak už to u této vlády bývá vždy, není to jen tak. Pomineme-li fakt, že vláda současně vydává stanoviska, jak moc chce bojovat proti alkoholismu, a tak zvyšuje spotřební daň na tvrdý alkohol, aby druhý den oznámila, že chce zlevňovat pivo. I když to může vypadat jako poněkud slaboduché uvažování, za vším je jen snaha vybrat víc daní a současně snaha zalíbit se občanům. A opět to odnesou podnikatelé.

To podnikatelé budou mít neskutečný a totální zmatek v tom, jak účtovat prodané pivo. Hospodský prostě jen nenatočí pivo. Bude zákazníka vyslýchat, jestli s pivem zůstane u výčepu, jestli se půjde posadit, jestli půjde ven, například zapálit si cigaretu, když už nesmí v hospodě. Pokud bude navíc provozovat například víkendový stánek s pivem na nějakých akcích, bude samozřejmě účtovat zase jinak. A pokud bude prodávat i nealko pivo, znamená to další sazby DPH v kamenné hospodě i ve stánku. A co když bude nějaká piva čepovat a nějaká prodávat v plechovce? Další sazba DPH.

Vypadá to jako vtip, cirkus, ale je to jen diletantství a snaha dusit hospodské. Vláda jim nechce pomoci, ani nechce zlevnit pivo. Chce vše zamotat, zkomplikovat a přidělat hospodským práci. Protože všetci kradnú, jak se nechal slyšet pan premiér (toho času vyšetřovaný pro krádeže dotací).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner