A není těch devět možností, jak účtovat pivo, nějak málo?

Účtování piva po 1. květnu 2020. Pomoc podnikatelům od vlády (FB Radostné Česko)

Účtování piva po 1. květnu 2020. Pomoc podnikatelům od vlády | FOTO: FB Radostné Česko

Od května se nebudou hospodští nudit. Už nikdy. Budou si hrát s účtováním DPH u piva. Vláda jim totiž vymyslela hru, díky které mají devět možností, jak zaúčtovat pivo. Podle Babiše a Schillerové totiž neexistuje prostě pivo. Je alkoholické pivo čepované v hospodě, alkoholické pivo čepované u stánku, čepované do skleničky, úplně jiné pivo je to, když ho načepujete do džbánku a do kelímku. No a pak je tu také nealko pivo a to je také velké téma. Skoro by se chtělo říci, že Babiš, Schillerová a jejich pomocníci jsou banda nekompetentních vytvářečů překážek. Ale jistě tam bude nějaká skrytá krása nového nařízení.

Není to poprvé, kdy tito lidé pomáhají hospodským. V rámci zlepšení podnikatelského prostředí už Babiš a Schillerová pomohli hospodským tím, že jim zavedli EET. Informaci o každém prodaném pivu a párku musí výčepní posílat Schillerové na ministerstvo, aby věděla. Současně chodí velmi tvrdé kontroly z berňáku, nezaúčtované pivo může znamenat v podstatě likvidační pokuty. Tato významná pomoc ve spojení se zákazem kouření znamenala konec velké řady především vesnických hospod a skokové snížení objemu vytočeného piva, a naopak nárůst v objemu prodaného lahvového piva. Zkrátka, po zavedení EET část hospod skončila a část lidí začala pít doma. To byla velká pomoc.

A teď, když vláda s komunisty a ČSSD protáhla parlamentem poslední dvě nejnesmyslnější vlny EET, chce prý vše kompenzovat snížením DPH na pivo. Jenže, jak už to u této vlády bývá vždy, není to jen tak. Pomineme-li fakt, že vláda současně vydává stanoviska, jak moc chce bojovat proti alkoholismu, a tak zvyšuje spotřební daň na tvrdý alkohol, aby druhý den oznámila, že chce zlevňovat pivo. I když to může vypadat jako poněkud slaboduché uvažování, za vším je jen snaha vybrat víc daní a současně snaha zalíbit se občanům. A opět to odnesou podnikatelé.

To podnikatelé budou mít neskutečný a totální zmatek v tom, jak účtovat prodané pivo. Hospodský prostě jen nenatočí pivo. Bude zákazníka vyslýchat, jestli s pivem zůstane u výčepu, jestli se půjde posadit, jestli půjde ven, například zapálit si cigaretu, když už nesmí v hospodě. Pokud bude navíc provozovat například víkendový stánek s pivem na nějakých akcích, bude samozřejmě účtovat zase jinak. A pokud bude prodávat i nealko pivo, znamená to další sazby DPH v kamenné hospodě i ve stánku. A co když bude nějaká piva čepovat a nějaká prodávat v plechovce? Další sazba DPH.

Vypadá to jako vtip, cirkus, ale je to jen diletantství a snaha dusit hospodské. Vláda jim nechce pomoci, ani nechce zlevnit pivo. Chce vše zamotat, zkomplikovat a přidělat hospodským práci. Protože všetci kradnú, jak se nechal slyšet pan premiér (toho času vyšetřovaný pro krádeže dotací).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]