A proč bychom vlastně měli dodržovat zákony, pane prezidente?

Prezident Miloš Zeman  (Twitter (PREZIDENTmluvci))

Prezident Miloš Zeman | FOTO: Twitter (PREZIDENTmluvci)

Arogance moci. Tak by se ve zkratce dal nazvat přístup ministerstva financí k rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle něhož by se měl český stát omluvit za lež prezidenta Miloše Zemana o tom, že novinář Ferdinand Peroutka podle jeho slov napsal článek Hitler je gentleman. Takový text ale neexistuje.

Rezort financí totiž oznámil, že se omluvit nehodlá, protože podle mluvčího Zdeňka Vojtěcha soudí, že „veřejný projev prezidenta republiky nelze považovat za nesprávný úřední postup podle zákona o náhradě škody způsobené při výkonu veřejné moci“. To je sice hezké, ale pokud nemáme páky, jak přinutit k omluvě hlavu státu, příslušný úřad by to udělat rozhodně měl.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Je neskutečné, že žijeme ve státě, v němž může nejvýše postavený politik nejen vykládat lži, ale navíc za ně nikdo nemusí nést odpovědnost. Vyplývá z toho, že Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky, nemá podle České republiky a jejích úředníků nárok na spravedlnost. Znamená to tedy, že můžeme ignorovat rozhodnutí soudů? Že se může každý občan donekonečna vymlouvat, odvolávat se k Nejvyššímu soudu a prostě se vykašlat na to, jaká je pravda a spravedlnost? Asi ano.

Přístup ministerstva financí je naprosto ostudný. Je ale stejně ostudný jako chování Miloše Zemana, nekonečný střet zájmů Andreje Babiše, papalášské manýry Jaroslavy Pokorné Jermanové, jako privatizace Pražského hradu ruskými kolaboranty, podvodníky a zloději a mnoho dalšího, co nám tu zavedlo protikorupční hnutí v součinosti s lidovým prezidentem, komunisty a (a)sociálními (ne)demokraty.

V České republice platí takový speciální dvojí metr. Čím výše stojíte, tím méně pro vás platí zákony. Zato drobné živnostníky a firmy je možné likvidovat zajišťovacími příkazy, obyčejné občany neuvěřitelnými exekucemi, finančních úřadů a jejich byrokracie se taktéž rozhodně nezbavíte jen tak. Ovšem pokud se necháte zvolit za vhodnou stranu nebo přímo na Hrad, už je to zjevně v pohodě.

A proč tomu tak je? Protože už je líp! Tedy některým.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]