A takhle my si tu žijem aneb Zemanovy nohy, Zimolova chata a Babišovy dary

Jihočeský exhejtman Jiří Zimola s prezidentem Milošem Zemanem (ČTK)

Jihočeský exhejtman Jiří Zimola s prezidentem Milošem Zemanem | FOTO: ČTK

„Já umím stát na vlastních nohou,“ sdělil národu prezident republiky, když se ho novináři Seznamu ptali na jeho postoj mezi Kremlem a Bílým domem. Lepší příměr si nemohl vybrat. Sledovat jeho zoufalé lavírování mezi novým kamarádem Donaldem (aby se probůh nerozzlobil a z vyžebrané návštěvy u něj nakonec ještě nesešlo) a starým kamarádem Vladimirem (aby se probůh nerozzlobil a neřekl, že poslouchat se musí a taky bude) je přímo esencí trapnosti. I když jinak tedy pan prezident na nohou stát umí. Pokud se zrovna nepotácí z ruské ambasády. Pokud mu pes neshrne koberec. Pokud ho ochranka včas chytne. A většinou přitom má i boty.

Pod Jiřím Zimolou z ČSSD se skácela hejtmanská židle. Ono je ale vážně trochu divné, když mu luxusní pětimilionovou chatu na Lipně staví jeho podřízený Martin Bláha, který je ještě ke všemu šéfem představenstva Jihočeských nemocnic. Přičemž koalice v Jihočeském kraji padla mimo jiné právě proto, že se začalo rozebírat, jestli víc než sedmimilionové roční odměny pro Bláhu nejsou přece jen trochu moc. Zdá se tedy, že to je „já tobě pár milionů, ty mně chatu“. Zimola ovšem tvrdí, že ty dvě věci spolu nijak nesouvisí, vše je správné, čestné a čisté a všechno je to jen náhoda.

Náhoda je jistě také to, že když majitel zbrojařské firmy Argun, Stanislav Petr, poslal holdingu… pardon… hnutí ANO dar ve výši 200 000 Kč, jeho firma vzápětí zvítězila ve výběrovém řízení na velkou státní zakázku. Konkrétně dodávku vojenského materiálu, neprůstřelných vest. Babišův ministr obrany Martin Stropnický pochopitelně o ničem nevěděl, vše je správné, čestné a čisté a – jak jinak – žádný dar s žádnou zakázkou nesouvisí. Andrej Babiš se ovšem dal slyšet, že peníze dárci vrátí. Ona to začíná být taková pěkná móda. Přistihnou tě, no tak to vrátíš nebo dáš na charitu. Nechytnou tě, tak super, jedem dál. No a co, sorryjako? Nemohli bychom ale třeba vrátit rovnou celého Babiše? Na Slovensko.

„Nebudeme se vymezovat vůči Babišovi, budeme lákat ty, které zklamal. … Nebo ty, kteří jsou na něj dokonce natolik naštvaní, že ho v žádném případě nechtějí volit,“ pravil volební manažer ČSSD Jan Birke.

A po volbách s ním zřejmě vesele půjdeme do vlády. To už sice nedodal, ale podle všemožných předešlých vyjádření to sociální demokracie rozhodně nijak nevyloučila a naopak reprízu současné koalice pokládá za možnou. A tak to jo. To má logiku. Volte ČSSD!

Veliké obveselení vzbudil a mnoho lajků na síti přinesl novinový titulek „V Ovčárech hořelo. Hasiči evakuovali třicet prasat a dvě krávy“. Pročpak asi? Že by čtenářstvo mělo v takové oblibě zprávy o dobytku?

A takhle my si tu žijem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]