Absurdita vítacího výboru u čínského letadla: Epidemie byla dokonale využita k propagandě

Vládní představitelé nastoupení k uvítání nákladního letadla  (repro ČT)

Vládní představitelé nastoupení k uvítání nákladního letadla | FOTO: repro ČT

V pátek v 11.34 přistává na Letišti Václava Havla v Praze čínský speciál s ochrannými prostředky pro české nemocnice. Na letištní ploše přímo před letadlem se ihned koná tisková konference.

Jsou zde zejména televizní kamery, protože smyslem akce je ukazovat Čechům pohyblivé obrázky. Před letadlem stojí předseda vlády, ministr vnitra, ministryně financí a čínský velvyslanec. Za uvítacím výborem jsou ostřelovači se samopaly, příslušníci policie a letištní personál. Opodál čekají hasičské vozy na odvážení nákladu.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Začíná tisková konference za zvuku motorů letadel. Ministr vnitra děkuje všem, kteří se podíleli na této skvělé akci, totiž že se podařilo v Číně zaplatit letadlo, které nám náklad dovezlo. Pak děkuje za pomoc čínskému velvyslanci. Kupříkladu za to, že se podařilo vyřídit všechny papíry. Pak hovoří předseda vlády. Ten poděkuje policistům, hasičům, panu Tvrdíkovi a čínskému velvyslanci za pomoc. Vyzdvihne pak zejména roli pana prezidenta, který má s Čínou excelentní vztahy. „Všechno zvládneme!“ vzkazuje premiér.

Ministryně financí nato zdůrazní, jak vláda tvrdě pracuje a že už toho hodně zvládla. Poté opět poděkuje hasičům a policistům. Následně vystupuje čínský velvyslanec, sympaticky začíná projev českým „dobrý den“, aby pak anglicky sdělil, že boj s epidemií je velká výzva a Čína je připravená pomáhat českým lidem.

Po celé šou můžeme přemýšlet, zda se diváci českých televizí někdy ptají na smysl takové tiskové konference přímo na letištní ploše. Proč bylo nutné zbuzerovat policejní jednotky a letištní personál k inscenaci vítacího výboru, který připomínal uvítání soudruha Brežněva? Proč potřebuje premiér osobně zkontrolovat, že v krabici, kterou mu kdosi podal z letadla, jsou skutečně respirátory? On snad nemá lidi, kterým by věřil? A kdyby na to členové vlády osobně nedohlédli, tak by krabice nebyly přeloženy z letadla do hasičských vozů a rozvezeny do nemocnic? Proč zde vystupoval čínský velvyslanec a mluvil o pomoci? Ze samé lásky k Čechům? Copak jsme za ty respirátory nezaplatili peníze?

()

Smysl tohoto absurdního vítacího výboru byl jediný: propaganda. Jediný, kdo měl na místě věcně co pohledávat, byl nanejvýš ministr vnitra, který akci řídí. Dejme tomu, že by mohl být u přistání prvního z řady letadel, která mají dopravit zdravotnický materiál. Babiš zde byl ale jen proto, aby se podepsal pod ten „grandiózní výkon“, že jsme objednali v Číně letadlo s respirátory a aby obřadně děkoval hasičům, což dělá dobrý dojem a nic to nestojí. Pak zde byl Babiš ještě proto, aby podlézal Číně a prezidentovi.

Bylo to ostudné a trapné, ale dlužno říci, že my nejsme adresáty této komedie. Čtenáři deníku FORUM 24 nepláčou dojetím, jak se o nás prezident Zeman a naše vláda starají a jak nám Čína pomáhá. Je to všechno jenom potrava pro méně myslící voliče, s nimiž tato vláda komunikuje přes naše hlavy. A i epidemie je dobrou příležitostí pro politický marketing.

Solidní státníci nehrají v tak vážné chvíli komedie pro vybranou část publika, která se může nechat opít rohlíkem. V těžké situaci se lídři obracejí na celý národ a nikoli jen na cílového čtenáře Babišova facebookového románu „Čau lidi“, kterým je prototyp optimálního burana. Zeman i Babiš se ale v takové chvíli obracejí na své fanatické příznivce a předstírají, že právě jen oni jsou ten český národ. To ale není pravda. Součástí národa jsou i kriticky myslící lidé. V současné době mají smůlu, že se na ně téměř žádný představitel politické moci neobrací.

Uvítací výbory u čínských letadel jsou pouhým divadlem pro hlupáky. Nic víc. Člověk se jen diví, že se herci v tomto divadelním kuse necítí trapně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]