Absurdní hradní etudu o čínských spasitelích brání jen populisté

FB Andrej Babiš

Andrej Babiš a Miloš Zeman | FOTO: FB Andrej Babiš

Česko není jediná země, která si objednala zdravotnický materiál v Číně. Belgie svou dodávku pěti milionů objednaných respirátorů v tichosti převzala už ve středu. Podívat se na to přišel ředitel letiště. V Česku, kde přistáním letadla s respirátory vyvrcholila snaha lobbistů zavděčit se vedení komunistické Číny, však kvůli dodávce jednoho milionu respirátorů na letišti postávala půlka vlády a poslouchala proslov čínského velvyslance, jemuž děkovala za možnost si ochranné pomůcky koupit.

Absurditu celého představení postihl politolog a publicista Jiří Pehe krátkým shrnutím základních faktů. V Číně kvůli nedodržování hygienických standardů vyspělého světa propukla už několikátá epidemie a komunistické úřady ji tajily. Nákaza se tak postupně šířila do celého světa a Česko se přidalo k zemím, které Číně poslaly humanitární zásilku v zahraničí zakoupeného zdravotnického materiálu. Nyní, kdy se situace otáčí, Česko přebírá zaplacený materiál za asistence a ovací politických špiček.

Okruh byznysmenů kolem Miloše Zemana s obchody závislými na libovůli úřadů komunistické Číny kromě toho inscenuje etudu, v níž prezident sehrává roli iniciátora údajné čínské blahosklonnosti. Skoro by vedle toho zapadl fakt, že za 1,1 milionu respirátorů čeští daňoví poplatníci zaplatili 75 milionů korun, přičemž dalších osm milionů stál jejich transport společností China Eastern. Posledně zmíněný výdaj byl navíc zbytečný, neboť pro materiál původně letěla dvojice českých letadel aerolinek Smartwings a ČSA. Jejich let ale skončil v ruském Novosibirsku, neboť od Číny nedostala nutná povolení.

FB Tomio Okamura

Lživý a manipulativní post Tomia Okamury postavený na tvrzeních, která vyvrátil např. server Manipulátoři.cz.

 

I přes uvedené okolnosti, které svědčí o vysoké míře cynismu jak čínských komunistů, tak i na nich závislých podnikatelů v Česku, se umělý obraz celé akce těší podpoře populistů, jako jsou Babiš se Zemanem, ale i Tomio Okamura. Posledně jmenovaný přimíchává do hradní demagogie i něco dezinformací. Co na tom, že dávno vyvrácených. Svůj účel přece plní a víc Okamuru nezajímá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner