To už není politika, ale osobní exhibice. Tak se na adresu senátorů z vládních stran, kteří se kvůli novele o zkrácení červnové valorizace penzí obrátili ve čtvrtek na Ústavní soud, vyjádřil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. O jaké zákonodárce se konkrétně jedná, není jasné. Za skupinu senátorů však jednal Michael Canov z hnutí STAN.
„Mezi senátory, kteří podali ústavní stížnost na valorizaci penzí, jsou i senátoři vládních stran. Absurdní. Mohu hlasovat proti, mám-li výhradu svědomí. Ale připojit se k opozici a aktivně žalovat k Ústavnímu soudu? To už není politika, ale osobní exhibice. Dost pokleslá,“ vzkázal Kalousek na sociální síti.
Senátoři záměr podat ústavní stížnost předem neavizovali. Na počátku března byl však Michael Canov mezi dvanácti senátory z řad Starostů a nezávislých, KDU-ČSL, Pirátů, ANO, ČSSD a hnutí SEN 21, kteří spornou důchodovou novelu odmítli podpořit.
Canov žádné podrobnosti k ústavní stížnosti prozradit nechtěl s tím, že se vyjádří až ve čtvrtek 11. května. Vstřícnější nebyla ani advokátka skupiny senátorů Ingrid Galovcová s vysvětlením, že nemá souhlas klientů. Ústavní stížnost v pátek podalo také hnutí ANO. Ani to však podle šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové (ANO) nemělo o dřívějším podání skupiny senátorů žádné informace.
Poslanci hnutí ANO stížnost odůvodnili protiústavností, kterou vidí v retroaktivitě a způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve sněmovně. „Protiústavnost jasně spatřujeme v nepřípustné a zakázané retroaktivitě, v jednorázové úpravě valorizačního mechanismu, ke které došlo až poté, co vznikl na vyplacení zákonný nárok. Tudíž bylo jednoznačně narušeno i legitimní očekávání a ústavní princip právní jistoty,“ prohlásila Schillerová.
Podle šéfa sněmovního ústavně-právního výboru a bývalého předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) jedním z pilířů čtyřicetistránkového návrhu je také porušení procedurálních práv parlamentní menšiny.
Jména soudců zpravodajů, kteří dostanou oba podněty na starost, zveřejní soud patrně v úterý. Senátoři podle mluvčí Ústavního soudu Kamily Abbasi navrhli zrušit celou novelu. Poslanci navrhují zrušit buď části, případně celý předpis. Podle Schillerové návrh podepsalo všech 71 poslanců hnutí.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) však věří, že vláda zákon obhájí, a odmítá tvrzení, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a nabouralo očekávání zvýšení důchodů. „Jenom podotýkám, že my jsme valorizaci nezrušili, nevypnuli. Důchody i v rámci této mimořádné valorizace v červnu rostou o 760 korun, takže není to tak, že by někdo důchodcům snižoval důchody. Nic z toho není pravda,“ reagoval na podání stížností u soudu Jurečka.
Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun.