Adamová: Letošní volby jsou bodem zlomu. Lidé si uvědomují, že Andrej Babiš není premiér do nepohody

TOP 09 ()

Při čekání na výsledky voleb panovala ve štábu TOP 09 dobrá nálada. Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová si výsledek během tiskové konference pochvalovala jako velmi dobrý. Redakce deníku FORUM 24 jí proto položila několik otázek – mj. o tom, proč je pro ni důležité spojování politických sil a jak reaguje na výrok Andreje Babiše, který řekl, že jde o „spiknutí nenávisti“.

Účast ve volbách byla letos podle vás uspokojivá. Čemu to přisuzujete?

Lidé už chtěli dát jasně najevo svůj názor na vládu a její konání a působení v době koronakrize, která jsou tragická, jsme toho všichni svědky v posledních měsících. Vůbec se to nelepší, naopak. To je jeden z aspektů, dalšími jsou i lokální aspekty, tam, kde jsou zkušenosti s vedením kraje právě ve složení hnutí ANO a dalších stran, jako ve Středočeském kraji.

Tam se ukázalo, že lidé měli velkou motivaci vystavit vysvědčení i vládní garnituře. Pro vládnoucí strany v rámci celostátního pohledu je to nevýhra. Byť hnutí ANO v mnoha krajích uspělo a bude to prezentovat jako vítězství, může se stát, že nebude mít s kým do spoluprací jít.

Jak hodnotíte výsledky TOP 09 v krajských volbách, ve srovnání s úspěchem v  senátních volbách?

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Je těžké to srovnávat – jsou to odlišné disciplíny, ale krajské volby pro nás dopadly velmi dobře, protože vyjma Libereckého kraje jsme všude uspěli a dostali jsme se do zastupitelstev, což je oproti výsledku před čtyřmi lety jednoznačně nárůst.

Spolupráci voliči oceňují, my jsme se o ni pokusili ve všech krajích a sestavili jsme kandidátky společně s dalšími partnery, takže je to předzvěst toho, že lidé oceňují spolupráci už před volbami. Teď nás a naše kolegy v krajích čekají jednání o tom, kde se budeme schopni podílet i na vedení kraje jako takového.

Letošní volby podle vás ukázaly, že cesta je v dialogu a spolupráci. Jak tohoto dialogu chcete dále dosahovat?

Krajské i senátní volby, kde jsme také šli do různých spoluprací a i tam se to velmi vyplatilo, protože my jako TOP 09 jsme měli 14 kandidátů, často právě s partnery a deset z nich postoupilo do druhého kola, častokrát z pozice jedničky. To vnímám jako úspěch, ale ještě máme před sebou právě to druhé kolo, ke kterému bych chtěla voliče pozvat a vyzvat, aby jej nepodcenili. Bude v něm sehrávat úlohu každý hlas. Je nutné k nim přijít.

Abych se vrátila k té předzvěsti – ukazuje se, že spolupráce je cesta. Pokud chceme, aby hnutí ANO bylo v opozici a aby šlo „od válu“, tak musíme síly spojit. Jemu nahrává dosavadní roztříštěnost opozice a uvědomuje si to čím dál víc lidí. Pevně věřím, že budeme takové postupy moci zopakovat i ve sněmovních volbách za rok.

V jakých tématech se v rámci tohoto dialogu shodujete? 

Chceme voličům nabídnout silnou alternativu, která bude pro voliče řešit stěžejní témata – před námi je neskutečné množství výzev.

V rámci ekonomické krize se potýkáme se stárnutím populace, potřebujeme důchodovou reformu, restrukturalizaci naší ekonomiky, tak abychom se posunuli k vyšší přidané hodnotě, což jde ruku v ruce s tím, že chceme být i nadále státem, který na evropském trhu funguje jako dobrý partner, a to znamená být jednoznačně proevropský.

Je celá řada konkrétností, které bych tady mohla zmínit, ale nezapomínala bych ani na ochranu životního prostředí a boj se suchem, který ustoupil do pozadí kvůli koronakrizi, ale rozhodně nezmizel. Stát by měl sloužit zájmu všech občanů, nejen jednoho oligarchy.

Tony Havlík


Výsledkům v jakých krajích přisuzujete největší prioritu?

Každý kraj je důležitý a každý kraj má nějaká specifika, ale myslím, že úžasný výsledek je v Moravskoslezském kraji. Přestože jsme se tam spojili s ODS jako dvě pravicové strany a je to poměrně levicový kraj, tak jsme byli schopni velmi uspět. Jsme druzí. Určitě mě těší i Plzeňský kraj, kde jsme výrazně uspěli, ale je vidět, že se vyplatila spolupráce s KDU-ČSL v Olomouckém kraji.

Byla jste z nějaké volební bilance překvapena? Lišily se nějak vaše odhady s konečnými výsledky?

Čísla teprve budu analyzovat, ale žádné větší překvapení tam nevidím, byla jsem optimistická v tom, že volby pro TOP 09 rozhodně budou úspěšné – což jsou. Věřila jsem, že koalice budou úspěšné – což jsou. A také jsem věřila, že byť hnutí ANO může být vítězem, tak je ve své podstatě poměrně oslabené tím, že nebude mít partnery. To se i ukazuje propadem ČSSD a komunistů.

Některé politické komentáře tvrdí, že výsledek voleb je začátek konce hnutí ANO. Co podle vás ukazují výsledky voleb o Andreji Babišovi a jeho hnutí? 

Je na limitu svého maximálního možného volebního zisku. Do politiky vstupoval jako údajně pravicový politik se sociálním cítěním – jak říkával –, ale v průběhu let ukázalo, že se posunul tak doleva, jak nejvíc to jenom jde. Je to nejlevicovější hnutí, které tady máme. Tím, že luxuje hlasy sociálních demokratů a komunistů, tak možná opticky nabírá, ale jak už jsem říkala – jeví se to tak, že nemá s kým realizovat své plány.

Vnímáte to jako předzvěst změn?

Vnímám to jako bod zlomu. Velmi jsem věřila tomu, že o tomhle volby budou. Jak vidíme, hnutí nezvládá vládnout v krizi. V časech dobrých by uměl vládnout každý, oni se nepouštěli do žádných zásadních reforem, které jsou v této zemi velmi potřebné. Nevyužili konjuktury k tomu, aby zlepšovali systémy, abychom do budoucna právě zvládali krize, které přichází v různých oblastech.

A nyní jsme na prahu jedné z největších ekonomických krizí, máme tady obrovskou zdravotní krizi, která zdaleka nedosáhla vrcholu, a hnutí ANO to nezvládá, lže, není schopno se omluvit a premiér není schopen za to vzít zodpovědnost, byť to sám slíbil. Lidé si uvědomují, že Andrej Babiš není premiér do nepohody a já jsem si zcela jistá, že bychom to jako opoziční strany – pokud bychom sestavili vládu – zvládli mnohem lépe než on.

Andrej Babiš na tiskové konferenci prohlásil na vaši adresu, že jde o „spiknutí nenávisti“. Jak byste tohle okomentovala?

Já myslím, že by se měl víc vyspat. On vždycky říká, že pracuje 18 hodin denně 7 dní v týdnu – je to na něm znát. Potřeboval by odpočinek, aby si uvědomil, že toto je jeho paranoia, ne všichni po něm jdeme. Evidentně potřebuje nacházet nějakého nepřítele, ale je to takového jeho „kňů“, jak se s oblibou říká na sociálních sítích. Takové fňukání.

Myslíte, že může za její porazitelnost i současná situace ohledně koronaviru?

Určitě to tomu přispívá – právě proto, že to odhaluje jeho neschopnost. Vláda hnutí ANO je sedmým rokem ve vládě, nyní začínají osmý a jak hnutí ANO, tak ČSSD nebyly schopné zemi na horší časy připravit. Po nich potopa. Takhle se chovají ve své politice.

Jenže občané tady budou chtít žít i době krize, a aby se nám podařilo z ní vyjít úspěšně, tak na to potřebujeme politiky, kteří jsou silní, ale zároveň morální, nekradou a jsou zaměřeni na službu lidem, a ne na sebe samé, na to, aby si upevňovali moc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]