Adamová píše Petříčkovi: Zájmy PPF nesmí být povýšeny nad zájmy ČR

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD)  (MZV ČR)

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: MZV ČR

Oficiální návštěva předsedy Senátu na Tchaj-wanu stále budí emoce. Úmysl zesnulého Jaroslava Kubery hodlá nyní naplnit jeho nástupce Miloš Vystrčil. Šéfovi horní komory Parlamentu je však důrazně doporučováno, aby od plánované cesty upustil. Po čínské ambasádě, která vyvíjí velký tlak, se proti ní vyslovil i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ten svým odmítavým postojem k Vystrčilově návštěvě velmi překvapil. „Tchaj-wan neuznáváme jako samostatný stát, takže je otázka, jestli v oblasti politických vztahů máme nějaké společné zájmy. A nemáme,“ sdělil šéf diplomacie v rozhovoru pro Českou televizi. S jeho názorem ovšem nesouhlasí Markéta Pekarová Adamová.

„Pane Petříčku, vy sám dobře víte, jak významným obchodním partnerem Tchaj-wan je. Pro nás mnohem významnějším než Čína,“ podotkla na Twitteru předsedkyně TOP 09. „Pokud je návštěva uráží, jde čistě o jejich problém. Rozumím, že jste vystaven tlaku, zájmy PPF ovšem v žádném případě nemohou být povýšeny nad zájmy ČR,“ dodala.

Údiv nad Petříčkovými slovy netajil režisér Jan Hřebejk. „Mohl by tohle oportunistické prohlášení pan ministr Petříček stručně vysvětlit i tzv. bublině, liberálnější části společnosti, tvořené těmi, kteří ho považují nebo považovali za bezmála jediného v této vládě, kdo se řídí nějakým hodnotovým kompasem?“ táže se režisér na sociální síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]