Adamová předložila návrhy, jak pomoci kultuře. Popíráte svou neoliberální politiku, zaútočil na ni Zaorálek

(reprofoto ČT/TV Prima)

Na twitteru proběhla krátká přestřelka v podobě výměny názorů na fungování ministerstva kultury a jeho pomoc umělcům v době koronavirové krize. Ilustruje, jak probíhá komunikace mezi předsedkyní opoziční strany a členem vlády.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připravila dokument, v němž sepsala ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) svůj návrh, jak by se dala podpořit kultura v České republice.

„Napsala jsem ministru Zaorálkovi dopis s návrhy, jak zachránit naši kulturu. Ministr se totiž nemůže jen tvářit, že něco dělá. Chce to činy! Dnes už nejde o to, jestli se podnikatelům v oblasti živé kultury umožní vydělávat. Dnes jde o to, jestli jim vláda vůbec umožní přežít,“ okomentovala svůj dopis na sociální síti Adamová.

FORUM 24 (archiv)

V dopise poukázala na to, že berlínští umělci na volné noze dostali už v březnu mimořádnou dotaci v celkové výši 500 milionů eur. V České republice je to ale podle ní jinak.

„Od vypuknutí první vlny epidemie uběhlo již osm měsíců, tudíž se dnes opravdu nelze vymlouvat na nedostatek času. Vláda, jejímž jste členem, nejprve nechala umělce finančně ‚vykrvácet‘, aby jim teď na sklonku roku dodala alespoň zlomek naděje v podobě možnosti vyčerpání peněz z programu COVID-kultura,“ píše Adamová.

Sepsala šest bodů, které by měly lidem v umělecké branži pomoct. Mezi nimi je výzva ke zjednodušení formuláře žádosti o dotaci v programu COVID-kultura, úprava stávajících programů nebo představení jasného plánu na příští rok.

Na její návrhy o několik dní později ostře zareagoval přímo ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Návrh Markéty Adamové na řešení dopadů současné krize na kulturu, dokládá její absolutní neznalost fungování české kultury. A to pomíjím fakt, že požadování dotací a podpor od státu je popřením neoliberální politiky, kterou ona a strana TOP 09 prosazuje. Dialog ale rád povedu s kýmkoliv,“ ohradil se.

Podle jeho dopisu, který Adamové zaslal, ona „neoliberální politika“ prý nefunguje. „(…) Do debaty přinášíte příklady ze sociálnědemokratického Berlína, musí Vám samotné být jasné, že nemáte lidem co nabídnout,“ stojí v jeho reakci. „Planá gesta v podobě psaní otevřených dopisů Vám sice možná přinesou lajky na sociálních sítích, řešení věci ale nepřiblíží,“ dodal Zaorálek. Resort podle něj věnuje veškerou dostupnou kapacitu tomu, aby se peníze dostaly k lidem co nejdříve.

Na jeho vyostřenou reakci odpověděl na twitteru spolustraník Adamové, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: „Pane ministře, že jste historicky nejhorší a nejméně kompetentní ministr kultury, slyším v kulturní obci zleva zprava. To mě nepřekvapuje. Domníval jsem se ale, že jste diplomat. Kde berete tu drzost takhle hovořit s dámou a s poslankyní? Neumíte svoji práci a navíc jste buran,“ vzkázal Zaorálkovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]