Advokát pozůstalých po obětech z MH17: Rusko se hájí jako Bart Simpson

screenshot YT

Proces probíhá v soudním komplexu v nizozemském Schipholu | FOTO: screenshot YT

Advokát zastupující 40 rodin, které měly příbuzné na palubě letadla linky MH17 sestřeleného před šesti lety nad východní Ukrajinou, kritizoval před prvním soudním jednáním v nizozemském Schipholu Rusko za jeho přístup. „Rusko používá obranu Barta Simpsona ‚neudělali jsme to a vy nám to nemůžete dokázat‘.“ Je přesvědčen nejen o vině Ruska, ale i o vině Vladimira Putina, který musel raketový systém BUK na Ukrajinu poslat.

V pondělí začalo v soudním komplexu v nizozemském Schipholu trestní řízení se čtveřicí mužů podezřelých z podílu na sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 před šesti lety. „Ztráta tolika životů a okolnosti, za jakých tak náhle skončily, jsou jen těžko přestavitelné,“ prohlásil podle deníku The Guardian předsedající soudce Hendrik Steenhuis v zahajovací řeči k procesu, který probíhá v soudním komplexu ve Schipholu nedaleko letiště, z něhož Boeing 777 Malajsijských aerolinií  17. července 2014 naposledy vzlétl.

Kromě soudců a obhájců přišli na jednání příbuzní obětí i několik stovek novinářů z různých zemí. Všichni budou sledovat vývoj událostí po dobu pěti dnů, po které bude probíhat první fáze slyšení. Celkem však má proces s podezřelými trvat přibližně šest měsíců. Na jeho zahájení reagovala i česká diplomacie prohlášením, v němž „vyjadřuje plnou důvěru v nezávislost a profesionalitu soudního řízení a nizozemského soudního systému.“

V předvečer zahájení soudního řízení hovořili novináři s advokátem Jerrym Skinnerem, který se skupinou dalších právníků podal u Evropského soudu pro lidská práva žalobu na Rusko a ruského prezidenta Putina jménem příbuzných obětí sestřeleného boeingu. Ruská federace je tedy v soudním řízení v pozici obžalovaného, přičemž soud by měl přiznat rodinným příslušníkům každé z obětí náhradu ve výši 10 milionů dolarů.

Skinner sleduje soudní řízení vyzbrojen trpělivostí. „Tento proces bude jako loupání cibule. Slupku po slupce bude třeba najít všechny osoby, které se toho účastnily,“ cituje ho nezávislý ruský deník Novaja Gazeta. Čtveřice souzených mužů – tři Rusové a jeden Ukrajinec – nejsou podle Skinnera zdaleka těmi nejdůležitějšími viníky. „Samozřejmě že zde souzení podezřelí byli, dá se říct, na pozici jakýchsi nižších manažerů. Je zřejmé, že měli mnohem vyšší šéfy včetně vojáků ruské armády. Kromě toho jsou tady ale ještě lidé, kteří přímo stříleli,“ zdůraznil Skinner.

Vinu předpokládá v nejvyšších mocenských patrech ruského režimu. „V případě pana Putina si nemyslím, že zbraně (protiletadlový raketový systém BUK) opustily zemi bez jeho souhlasu a schválení jeho aparátu,“ prohlásil Skinner. Jak dodal, peníze v tomto soudním řízení nehrají hlavní roli. „Příbuzní prostě chtějí vědět, kdo to udělal a proč,“ zdůraznil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner