Advokát Toman: Vliv Babiše na justici je enormní. Kdyby se Čapí hnízdo týkalo někoho jiného, už je po všem

Petr Toman z advokátní kanceláře Toman & Partneři. (ČTK)

Petr Toman z advokátní kanceláře Toman & Partneři. | FOTO: ČTK

Je to přesně týden, co státní zástupce Jaroslav Šaroch vrátil takzvanou kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO), zpět policii, aby doplnila důkazy. Vyšetřovatelům přitom dal poměrně šibeniční lhůtu pouhých 14 dní. Další protahování letité kauzy rozčílilo zkušeného advokáta Petra Tomana, který se domnívá, že kdyby nebyl obviněný premiér, byl by případ už dávno minimálně před soudem a nejspíš i dlouho u konce.

„Já se snažím do toho svůj pohled občana v zásadě nedávat. Ale jako advokát s odbornou znalostí můžu říct, že oceňuji činnost obhájců v této kauze, protože je to rozsáhlá, odborně složitá práce, obhájci pracují pod tlakem mediálním i veřejnosti. Odvádějí skvělou práci, i když se to veřejnosti pochopitelně nelíbí. V této kauze se obhájcům daří,“ složil na úvod rozhovoru pro FORUM 24 Toman poklonu svým kolegům z branže.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Jenže se zároveň podivil nad tím, jak moc se obhajobě v kauze Čapí hnízdo daří. „Protože mám zkušenosti jako obhájce z jiných kauz, tak zůstávám udiven, co všechno se v této kauze obhájcům daří. Standardní trestní řízení takto v zásadě neprobíhá nevleče se tak dlouho, nedělá se tak důkladné, dlouhodobé dokazování. Prostě se shromáždí určité množství důkazů, na jejichž základě a v souladu s trestním řádem státní zástupce dojde k přesvědčení, zda je to dostatečně podložené, aby mohl podat obžalobu. A tu obžalobu podá a trestní řízení a dokazování s dodržením příslušných zásad probíhá před soudem,“ popisuje Toman.

Jenže to se podle něj v kauze Čapí hnízdo neděje. „Tady může každý obviněný závidět, co se všechno odehrává před podáním obžaloby co se všechno dokazuje, zvažuje. Jsem přesvědčen, že státní zastupitelství tady nahrazuje roli soudu se vším všudy. A zatímco v jiných trestních řízeních státní zástupci opakují zásadu, že v pochybnostech se žaluje a soud zprošťuje, tak (tady) na sebe oni převzali postupy soudu a vyhodnocují všechny možné pochybnosti už v této fázi řízení. Proto říkám, že každý jiný obviněný v ČR by mohl závidět,“ domnívá se zkušený právník.

„A proto jsem také řekl a trvám na tom, že kdyby to nebyla osoba premiéra, tak je ta věc dávno obžalovaná a dokonce by dle mého názoru trestní řízení už skončilo. Nevím jak, neznám důkazy. Posuzuji pouze průběh trestního řízení a porovnávám ho s těmi, s nimiž mám zkušenosti. A toto se jednoznačně vymyká. Vysvětlení mám jediné že je obžalovaný premiér, což je v historii ČR naprosto bezprecedentní záležitost. Tečka,“ má jasno Toman.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Na dotaz, zda za protahováním kauzy Čapího hnízda nestojí například strach žalobce Šarocha obžalobu podat, či jak jinak si on osobně průtahy vysvětluje, Toman řekl, že neví, co za tím je. „K tomu se nechci vyjadřovat, může za tím být tisíc důvodů, my je vyjmenujeme a on to bude tisící první. Do hlavy státního zástupce Šarocha a dalších nikdo nevidí. Ale primárně je to dáno tím bezprecedentním střetem zájmů, který tu panuje,“ vysvětluje Toman.

Žádný právní řád podle něj nepamatuje na to, že obviněným a později obžalovaným je někdo, kdo ovlivňuje celou soustavu justice z pozice funkce premiéra. „Vždyť premiér spolu s vládou obsazuje místo nejvyššího státního zástupce, ve spolupráci s ním a ministrem spravedlnosti ovlivňuje i nižší složky státního zastupitelství. Navrhuje i kandidáty na soudce, rozhoduje o jejich povýšení. Prostě vláda a premiér mají tak velikou moc, že je jen málo míst, která neovlivňuje,“ zdůraznil Toman.

Připomněl, že lidé se snaží žít tak, aby si zbytečně nezpůsobovali problémy a vyhýbali se nebezpečí, neničili si budoucí kariéru. Vzepřít se podle něj dokáže jen pár jedinců, většina ne. Systém prý navíc už nemá žádnou pojistku či obranu, aby tomu všemu čelil. Zbývá prý jen to, že by podobně jako v minulosti obviněný či obžalovaný odešel z politických funkcí. A to ze všech, nejen z té premiérské.

Eric Drooker

„Jeho vliv je značný, přes ten systém vytvořený v každé zemi, že je to neuvěřitelné. A to nejen přímo, ale i nepřímo. Andrej Babiš si jmenoval svého vlastního soudce, to je sen každého obžalovaného, obviněného ve svůj prospěch ovlivnit toho, kdo o mně bude rozhodovat,“ uvedl Toman s odkazem na nedávný konec nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Cíl je podle něj jasný získat pro sebe v trestním řízení ten nejlepší výsledek.

„A na rozdíl od nás všech, co využíváme systém popsaný v trestním řádu, tak tady je obviněný Andrej Babiš, který kromě trestního řádu může využít ještě něco jiného, co my ostatní v případě obvinění k dispozici nemáme ten enormní vliv na celou soustavu. Mocenský, finanční, politický. To mě na tom nejvíc irituje, bohužel to poškozuje celou justici. Kterýkoli jiný soud by už skončil,“ uzavřel zkušený advokát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]