Advokáti proti dezinformátorům. V petici se distancují od kolegů šířících lži a proruské postoje

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (ČTK / Glück Dalibor)

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová | FOTO: ČTK / Glück Dalibor

Skupina advokátů sepsala veřejnou výzvu, ve které se jednoznačně vymezila proti dezinformátorům a šiřitelům ruských narativů z vlastních řad. „Advokáti vyzývají k podpoře Ukrajiny a zastavení šíření dezinformací,“ uvádí se v prohlášení s odkazem na petici, kterou může podepsat kdokoli z občanů. Jména konkrétních právníků v jejich textu sice nenajdeme, ale i tak je zřejmé, že se jedná především o počínání senátorky Mgr. Jany Zwyrtek Hamplové a JUDr. Jindřicha Rajchla, kteří jsou svými proruskými postoji a sdílením dezinformací proslulí.

„Advokáti vyzývají k podpoře Ukrajiny a zastavení šíření dezinformací,“ stojí v úvodu prohlášení, jež pokračuje jasným distancováním od právníků, kteří porušují etický kodex tohoto úctyhodného povolání. „Advokáti se neztotožňují s hlasitými kolegy z vlastních řad, kteří chtějí jednat s Ruskem a šíří dezinformace.“

Text výzvy advokátů iniciované Ondřejem Frimlem, Janem Vytřísalem a Janem Rohlenou přinášíme v plném znění:

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

„Na české politické scéně figurují advokáti a advokátky, kteří odmítají oficiální postoj představitelů České republiky ve věci války na Ukrajině. Tito vyzývají k jednání s Ruskem o dodávkách energií a zastavení dodávek zbraní a jiné materiální pomoci napadené Ukrajině, i snížení podpory ukrajinským uprchlíkům. Tito jedinci také výrazně podporují českou dezinformační scénu, či jsou přímo její aktivní součástí. Jako reakce vznikla iniciativa s cílem tyto tendence odmítnout.

Je zcela v pořádku, že se v politickém spektru objevují různé názory. Lež však není názor. Válka na Ukrajině odhalila různé názorové proudy, které jsou patrné i mezi advokáty. Zastánci těchto proudů požadují změnu české politiky, snížení či zastavení podpory Ukrajině, a naopak nepřímý nebo zcela přímý příklon k Rusku. Je u nich také zjevná podpora dezinformační scény. Někteří z těchto advokátů jsou také více či méně politicky aktivní. Jiní členové České advokátní komory, tj. advokátky, advokáti, advokátní koncipientky i koncipienti, se rozhodli proti hlasům z vlastních řad vymezit. Chtějí se jednoznačně distancovat od proruských a dezinformujících kolegů a zároveň ukázat široké veřejnosti, že proruští jedinci šířící polopravdy a lži nepředstavují většinu v advokátních řadách. Ba právě naopak, že čeští advokáti souhlasí s podporou napadené Ukrajiny, jakož i s podporou demokracie a bojem proti šíření dezinformací.

Skupina advokátů v čele s Ondřejem Frimlem, Janem Vytřísalem a Janem Rohlenou proto odstartovala iniciativu v podobě veřejného prohlášení. Cílem je sjednotit další advokáty i širokou veřejnost prostřednictvím společné deklarace, aby tato iniciativa následně mohla být předložena České advokátní komoře jako organizaci advokacii v ČR zaštiťující. Iniciátoři tak chtějí představenstvu ukázat, jaký všeobecný názor tiché většiny v advokátním stavu převládá a že neberou etický kodex advokáta jako prázdnou deklaraci.“

Hokejová legenda Jiří Hrdina v tričku Bez Babiše a Okamury bude nejlíp! (FORUM 24)

Ve zmíněném etickém kodexu je totiž mimo jiné uvedeno: „Projevy advokáta v souvislosti s výkonem advokacie jsou věcné, střízlivé a nikoliv vědomě nepravdivé.“ Šíření lží a polopravd, ať už na veřejných shromážděních nebo prostřednictvím sociálních sítí, stejně jako sdílení dezinformací tak logicky vrhá špatné světlo na celý „cech“ právníků a v očích veřejnosti poškozuje jejich dobré jméno.

V úvodu petice, kterou může podepsat kdokoli (ZDE), bez ohledu, zda je právníkem či ne, se píše: „Svým podpisem prohlašuji, že nadále stojím za svobodnou Ukrajinou. Souhlasím s tím, abychom nadále pomáhali Ukrajině i jejím uprchlíkům. Jsem odhodlán ctít a chránit lidská práva. Odmítám tvrzení některých advokátů, kteří se staví k pomoci na Ukrajině odmítavě, vyzývají k zastavení dodávek zbraní, chtějí jakkoliv ustupovat Rusku a zároveň systematicky šíří lži a polopravdy. Zavrhuji agresi Ruska, která je příčinou války. Za akceptovatelné řešení považuji pouze stažení ruských vojsk za hranice Ukrajiny.“

Nejznámější dezinformátorkou a členkou Advokátní komory v jedné osobě je Jana Zwyrtek Hamplová. Začínala protesty vůči protiepidemickým opatřením, na dezinfo scéně si vydobyla „jméno“ zavádějícími konspiračními výroky o covidu-19 a očkování. Po volbách v roce 2022 se dostala do senátu, kde se hned uvedla svými postoji k ruské agresi na Ukrajině. Jako řečnice vystupuje na protivládních demonstracích, jejichž organizátoři se řadí k příznivcům Putinova Ruska. Aktuálně ji šetří policie. A to pro nepravdivé tvrzení (za které se později omluvila), že Krajská hygienická stanice varuje před tuberkulózou, kterou prý šíří ukrajinští vojáci na výcviku v České republice.

Pořádání protivládních demonstrací s proruským akcentem se věnuje také právník Jindřich Rajchl, předseda neparlamentní strany PRO. S příznivci komunikuje zejména na facebookové stránce, kde ve svých textech označuje Ukrajinu za „režim otevřeně se hlásící k nacistickým kořenům“. O ruské agresi a válce, kterou Putinovo Rusko na Ukrajině rozpoutalo, se vyjadřuje jako o „ zcela účelově (míněno Západem, pozn. aut.) vyvolaném vojenském konfliktu“. Tvrdí, že v Česku vládne cenzura, nebo že výbuch a destrukci plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mají na svědomí Spojené státy americké, konkrétně CIA.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články