Aeronauti z Ruska v akci. Komu jejich web patří a kdo to asi platí? No hádejte…

Že jsme objektem ruské propagandy a že ta probíhá na internetu, je celkem jasné každému, kromě skálopevných přátel Ruska. Je vždycky zajímavé se podívat na to, jak to vypadá konkrétně. V tomto případě si s tím dal práci týdeník Respekt. V článku Ondřeje Kundry v posledním čísle se zabývá (pro)ruským webem Aeronet.

Aeronet je charakteristický tím, že není jasné, komu vlastně patří a že se nikdy nenamáhá nějak dokládat svá tvrzení.

Jak Respekt zjistil, dispoziční právo k financím Aeronetu má muž jménem Marián Rohály z Havířova, který je dlouholetý zaměstnanec slévarenského provozu. Žije s rodiči a přivydělává si masírováním. Krom toho jsou ale na něj napsané oba účty Aeronetu, jeden ve Slovenské spořitelně a druhý v české Air Bank, má k nim dispoziční právo.

Rohály popisuje svoji cestu k aeronetu jako důsledek nedůvěry k oficiálním médiím. U Aeronetu získal „pocit, že se pokouší hledat pravdu“. Kdo je doopravdy šéfredaktorem webu, nikdo neví. Komunikuje jen přes e-mail a podepisuje se zkratkou „VK“ nebo „Vedoucí kolotoče“.

Aeronet kdysi vznikl jako web komunity počítačových odborníků a hackerů a byl veřejnosti nepřístupný. První členové byli postupně vytěsněni. To bylo poté, co přišel nový správce vystupující pod jménem Dylan D’Angelo, který web možná od původního majitele koupil. Ke změně zaměření došlo na konci února 2014, kdy došlo k anexi Krymu. Ke spolupráci byli vyzváni různí bloggeři u iDNES a novinek.cz.

Jedním z významných autorů je kdosi, kdo vystupuje pod přezdívkou Pozorovatelka. Respekt píše: „Podobně jako D’Angelo i Pozorovatelka a VK vždy tajili svoji identitu. VK o sobě Respektu napsal jen to, že je byznysmen, který žije v Německu, podniká ve strojírenství a vedle německého trhu se pohybuje i na trhu americkém a ruském. Pozorovatelka se ale do diskusí na iDNES přihlašovala z počítače, jehož IP adresa patří jedné z významných bank v Lucemburku, a při registraci na iDNES uvedla svůj kontaktní e-mail, který je v současné době vázaný na facebookový profil jedné z českých zaměstnankyň této banky.“

Když se dotyčnou dámu podařilo kontaktovat, nechtěla komunikovat a popřela, že by nějaké blogy psala. „O Aeronetu nic nevím, rozhodně tam nic nepíši a ani na iDNES jsem nic nepsala. Zřejmě se stalo to, co se stává i jiným lidem, kterým ukradli identitu. Nemám s tím nic společného.“ Možná má, možná nemá. Kdo to má vědět, když se všechno tají a nikdo nekomunikuje? Opravdu ryzí a důvěryhodná publicistika.

bbb

Všechno je tedy v mlhách. Aspoň pokud jde o detaily. Jinak je každému myslícímu člověku jasné, kdo za „aeronauty“ asi tak stojí. V Sankt Petersburgu je centrum, kde najatí trollové pracují na zamořování internetových debat na Západě proruskou propagandou, nebo přinejmenším se snaží zpochybnit všechno, co je v životě normálního člověka samozřejmé. Proto jsou proruské weby také hnízdem okultismu a spikleneckých teorií. Ruská propaganda nepostupuje vždycky tak, že by produkovala jasné politické lži, ale také podprahově se snaží ukázat, že se světem je to ve skutečnosti jinak a že nikdo nemůže ničemu věřit. Tedy kromě odhalení proruských webů, ta jsou svatá.

Tak se tam dočteme směs názorů o 11. září, slovanských védách, chemtrails, kdy nás zločinné západní vlády práškují z letadel, abychom byli poddajní. Do toho něco o feudálních poměrech v Tibetu před jeho osvobozením z temnot dalajlámů maoistickou Čínou, o vynikající kvalitě ruských zbraní, které jsou lepší než americké a současně o tom, jak je Amerika nebezpečná a obkličuje Rusko. Součástí toho jsou zprávy o fašistech na Ukrajině a vlastně všude, protože Rusko je jen takový ostrov svobody v moři světového fašismu a ještě že je tu moudrý Putin, který na poštěkávání kapitalistických krvavých psíků hledí s otcovským nicméně pevným úsměvem. Jednou je Západ prohnilý a slabý, jindy Rusko ohrožuje a prosté duše věří všemu najednou a nepřijde jim to divné.

Trollům už se nejspíš povedlo ovlivnit referendum v Nizozemí, které odmítlo asociační dohodu Ukrajiny s Evropskou unií. Stejně tak se daří vzbuzovat nevoli vůči Evropské unii a NATO.

Co naděláme. Chytrému není třeba napovídat a hloupí jsou vůči faktům imunní. a mezi hloupými a chytrými jsou ještě navedení. V tom se historie pořád opakuje, jen zas o něco rafinovaněji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner