Aeronet vypustil krycí mlhu, že Kerčský most poškodili sami putinovci. To může být dezinformace vyššího stupně

Kerčský most (Rosavtodor.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Kerčský most | FOTO: Rosavtodor.ru, wikimedia, CC BY 4.0

Aeronet je velmi specifický dezinformační zdroj. Zatímco ty ostatní natvrdo, nebo v nějaké soft verzi převyprávějí názory z ruského ministerstva zahraničí a stanice RT, jde na to tento web zcela jinak.

Články z Aeronetu někdy slouží jako podklad pro různé řetězové maily. To jsou ty, co jsou srozumitelné jisté části veřejnosti, která sice složité konstrukce, které jsou tam předvedeny, nejspíš nepochopí, ale zůstane jí celkový dojem obrovského spiknutí. Má pocit, že všechno je jinak, než to vypadá, a že za světové dění mohou tajemné síly v pozadí. Nejspíš se to bude líbit osobám, které mají prokremelskou propagandu namíchanou s ezoterikou a konspiracemi. Je to složitější než obvyklá agitace o nacistické Ukrajině a nebohém obklíčeném Rusku, které všechno myslí dobře a nakonec vyhraje. Destruktivní je to ale podobně.

()

Teď se Aeronet (jeho šéfredaktor -VK-) věnuje v článku z 10. října tomu, kdo zaútočil na Kerčský most. Pointu můžeme prozradit předem. Byla to jedna mocenská klika v Kremlu, která tak vyšachovala jinou kliku, zrádcovskou, která se pořád chovala vůči Ukrajině mírně a zabránila tomu, aby se tam hned od začátku pořádně bombardovalo.

„Musel přijít útok na Krymský most, aby toto povolení bylo uděleno. Vůbec to nebudu komentovat, aby někomu nespadly hodiny ze zdi. Uvnitř Kremlu je obrovská prozápadní kohorta zrádců, tedy ve smyslu lidí, kteří chtějí západní směřování Ruska a vadí jim Putinovo odpoutávání se od systému Pax Americana. Tato kohorta je nejen v Kremlu, ale i v generálním štábu Ruské armády… Až dosud byla operace brzděna a sabotována zevnitř. A proto musel přijít Krymský most,“ míní autor.

Takže když Putin na videu obvinil ze spáchání útoku Ukrajinu, byla to jen taková hra. „Když se podíváte na video s Vladimirem Putinem a ovládáte znalost gest, musí vám být jasné, kolik právě uhodilo. Když Vladimir Putin na začátku projevu mluví o tom, že na Krymském mostě proběhl ukrajinský teroristický útok a sabotáž, mimovolně se poškrábe na bradě, což je gesto, které jsme dosud u Vladimira Putina často neviděli. Je to poprvé. Psychologové  vědí, o co se jedná,“ objasňuje šéfredaktor Aeronetu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Bez výbuchu na Krymském mostě by měl podle této teorie Kreml svázané ruce. Už nemá, protože všechno je v dobrých rukou. „Útok na Krymský most byl konceptuálním procesem řízení Kremlu a chápu, že mnoho lidí z toho bude v šoku, ale v tom je právě konceptuální gramotnost nepříjemná, že lidem bourá skleněné konstrukty modlitebních bůžků a mesiášů.“

Pak se tam ještě rozebírají nějaké technické detaily, což není moc zajímavé. Zajímavější je, proč funguje Aeronet tímto způsobem a připisuje útok na most putinovcům.

Možností je několik. Šéfredaktor -VK- je osamělý blouznivec, který má zálibu v konspiračních teoriích a postrádá sympatie vůči Západu. Je to širší strategie, která se snaží rozbít důvěru v cokoli a vytvořit z publika myšlenkově zcela rozbitý materiál. Může jít o výlev pramenící u nějaké blouznivější části ruského dezinformačního spektra. Teorii si mohl vymyslet někdo v FSB nebo GRU, protože koneckonců naznačuje, že Putin má všechno pod kontrolou a bojuje úporně s vnitřními nepřáteli.

()

A nakonec ani nemůžeme vyloučit, že z několika procent by skutečně zásah mostu mohl být dílem Kremlu jako operace pod falešnou vlajkou. Je to stejné jako atentát na Darju Duginovou. V obou případech ještě trosky nestačily uhasnout a obvinění už byla hotová. Subteorie můžeme rozvíjet libovolně dál. Provedli to Ukrajinci a Kreml tomu schválně nezabránil.

Na čí straně Aeronet stojí, není celkem pochyb. Stačí se podívat na obsah tří článků z poslední doby: britská firma v průběhu června zdigitalizovala hologram Volodymyra Zelenského přímo v Kyjevě a od té doby není jasné, kdo mluví v ukrajinských televizích! Nord Stream 1 narušily Spojené státy. Válka na Ukrajině je důsledkem selhání demokratických principů EU v roce 2014 v Kyjevě!

Jisté je, že Aeronet je dezinformační web se specifickým obsahem, který uspokojí ezo-blouznivce a milovníky konspiračních teorií. I v případě, že podá jinou zprávu než třeba agentura TASS („Putin obvinil Ukrajinu, a tak to tak je“ versus „odbouchli to samotní putinovci“), dopadne to nakonec pro Putina a Kreml dobře. Jak jsou tam chytří! Síly zla jsou na ústupu.

V Kremlu nepochybně nějací chytří lidé budou, jen mají problém, že se musejí pohybovat v rámci, který jim stanovil Vladimir Putin, jenž sám o sobě chytrý není. Můžeme tedy nezávazně a výjimečně souznít s Aeronetem aspoň v tom, že nálady v centru moci v Moskvě mohou být různé a různé skupiny udělají cokoliv, aby zachránily režim, nebo aspoň sebe. Je to ovšem asi stejně významné jako intriky na palubě velkolodi Admirál Kuzněcov, která momentálně bezmocně spočívá na dně doku a velké výkony od ní asi nikdo neočekává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články