Jaroslav Faltýnek už podruhé ve sněmovně vysvětloval svoji roli v aféře s mýtným tendrem. Opozici znovu nepřesvědčil. Premiér Babiš ho nejdříve kritizoval, ale poté, co se do kauzy vložil prezident Zeman, za ním stojí. Nevadí mu ani, že mlžil, měnil názory a lhal.
[ctete postid=“241488″ title=“Podrží Babiš Rafaje? Šéf ÚOHS šel Agrofertu na ruku v desítkách fúzí a akvizic“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/01/Agrofert-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš řeší složité dilema. Policie vyšetřuje kromě jeho klíčového muže “ permalink=“https://forum24.cz/podrzi-babis-rafaje-sef-uohs-sel-agrofertu-na-ruku-v-desitkach-fuzi-a-akvizic/“]241488[/ctete]
Loňský tendr na výběr mýtného systému dnes prověřuje policie. Vyšetřovatelé zkoumají, zda v jeho průběhu nedošlo k ovlivňování ve prospěch společnosti Kapsch. Zmapovali, že k tomu mohlo dojít při neoficiálních schůzkách Jaroslava Faltýnka v brněnských hotelech s ředitelem české pobočky Kapsche Karlem Feixem a předsedou ÚOHS Petrem Rafajem. Antimonopolní úřad měl postupovat podle jejich zadání.
Zákulisní jednání
Faltýnkovo a Rafajovo zákulisní jednání o desetimiliardové veřejné zakázce vyvolalo kritickou odezvu opozice. Iniciovala mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny, kde měly být tyto netransparentní aktivity objasněny. To se zatím nestalo.
Za oba aktéry se postavil prezident Miloš Zeman, který napadl policejní vyšetřování. Zeman je ovšem advokátem obchodních zájmů vítěze tendru ze skupiny PPF, a nelze si ani o něm dělat iluze, že postupuje nestranně.
První místopředseda ANO se současně ujistil, že ho šéf i kvůli krytí Hradu minimálně v dohledné době podrží, a narostla mu křídla. Ve sněmovně fabuloval, popíral svoje předchozí vyjádření a jeho obhajoba působila jako výsměch veřejnosti.
Faltýnkova verze
O tom, že zatím může být klidný, přesvědčil i rozhovor Andreje Babiše pro deník Právo (30. 3. 2019), který aféru s mýtným tendrem otevřel. Premiér přitom převzal Faltýnkovu interpretační verzi, jež se nedotýká merita věci a nedrží konzistentně pohromadě. Nakonec si podobně jako jeho podmíněný chráněnec protiřečil a ve špatně připraveném scénáři zůstává řada nesrovnalostí.
Hlavním výstupem je prohlášení, že premiér nebude požadovat Faltýnkovu rezignaci z politických funkcí, a počká až na výsledky vyšetřování. Věří jeho ujištění, že nic neovlivňoval a neznepokojily ho ani zveřejněné policejní odposlechy, podle kterých měl Rafajovi sdělit, že „je třeba udělat to, co chce společnost Kapsch“.
„Nevíme, o čem ta věta byla, jestli nebyla vytržena z kontextu,“ říká nyní Babiš. „Pan Faltýnek dosud nebyl z ničeho obviněn a tvrdí mi, že dělal maximum ve prospěch státu a ministerstva dopravy,“ dodal. Současně však přiznal, že mu žádné schůzky nehlásil, což je u největší státní akvizice za poslední léta na pováženou.
Aktivní pomoc ministrovi?
Ještě nedávno se šéf ANO od své pravé ruky odtáhl. „Nevěděl jsem, že se schází s Kapschem ani ředitelem ÚOHS Petrem Rafajem. V mediálním prostoru jsou nějaké schůzky, které byly údajně mimo oficiální prostory. To samozřejmě není dobře, ale je potřeba, aby to vysvětlil a policie vyšetřila,“ požadoval, dnes však rétoriku brzdí.
Zopakoval, že jeho první místopředseda zastřešoval hnutí při koaličních jednáních a „aktivně pomáhal ministru Ťokovi“, s jehož návrhy řešení situace kolem mýtného tendru nebyli spokojeni koaliční partneři v čele s premiérem Sobotkou. Jenže to se odehrálo počátkem roku 2016, zatímco podezřelé schůzky s Feixem a Rafajem v listopadu 2017.
Slova o „pomoci ministrovi“ znějí jako eufemismus, když je z kuloárů známo, že Faltýnek s Ťokem byli ve vážném sporu a každý prosazoval jiného uchazeče. Premiér se nakonec přiklonil na stranu ministra dopravy, což doložil i v rozhovoru.
„To jste mě pobavil,“ reagoval na dotaz, zda nelze považovat za nátlak, když se společně s Ťokem sešli s předsedou antimonopolního úřadu krátce poté, co loni v květnu zrušil tendr. „Nám šlo o to, aby nám Rafaj dopředu nezakazoval vyhlášení transparentní soutěže. Důležité je, že nakonec ÚOHS své rozhodnutí změnil a naše argumenty uznal.“
To by znamenalo, že Faltýnek jednal na vlastní pěst nejen proti vůli ministra Ťoka, jehož nebral příliš vážně a fungoval spíše jako „stínový ministr dopravy“, ale i svého šéfa. Jak mu to může procházet? Nejspíš proto, že máslo na hlavě mají všichni.
Veletoče s mandátem
Babiš zřejmě proto přehlíží i mlžení a zjevné lži šířené Faltýnkem. Jeho dlouholetý souputník z Agrofertu nejdřív tvrdil, že s oběma muži jednal za koaliční dopravní komisi, což však nebylo v její kompetenci. Poté před poslanci prohlásil, že si vzal mandát sám. Při druhém projednávání však znovu otočil a tvrdil, že žádný mandát neměl. Prý jen jako poslanec aktivně jedná se všemi, kdo ho o to požádají. Nebyl prý v postavení zadavatele a jeho zájmem bylo jediné, aby soutěž úspěšně proběhla do konce.
Pokud bychom tuto verzi brali vážně, zjevně se mu to nepodařilo. ÚOHS dva týdny po inkriminovaných schůzkách vydal předběžný zákaz podepsat smlouvu s vítězem tendru a poté, co vyhrálo konkurenční konsorcium CzechToll/SkyToll investiční skupiny PPF Petra Kellnera, tendr zrušil. Nedává tak příliš smysl, proč by se jeho předseda v citlivé fázi scházel s poslancem bez mandátu a vyslyšel jeho přání, které si protiřečí s tím, co dnes prohlašuje.
[ctete postid=“239734″ title=“Pokrytecká hra. Faltýnkův skandál odhaluje rozkol v ANO, vinu má i Ťok“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Faltýnek-mýto-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš je v posledních dnech velmi nervózní. Jeho slibům nenahrává zhoršující “ permalink=“https://forum24.cz/pokrytecka-hra-faltynkuv-skandal-odhaluje-rozkol-v-ano-vinu-ma-i-tok/“]239734[/ctete]
Petr Rafaj později změnil názor až poté, co mu promluvili do duše premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Komu chce tedy Faltýnek namluvit, že nejednal v zájmu Kapsche, a šlo mu o pravý opak toho, co byl nakonec donucen učinit ÚOHS?
Neobstojí ani jeho mantra, že údajně ušetřil 1,5 miliardy korun. Tyto dohody se týkaly tříletého prodloužení smlouvy s Kapschem za 5,3 miliardy korun, podepsané Ťokem v srpnu 2016, jelikož vlastní liknavostí nebyl schopen vypsat tendr na další desetiletý provoz mýtného systému včas.
Faltýnek se tak mimochodem přihlašuje ke kontroverznímu řešení bez výběrového řízení, jež bylo shledáno nezákonným. Je s podivem, že skončilo „jen“ milionovou pokutou od ÚOHS a nikoli u soudu.
Není ovlivňování jako ovlivňování
Celá věc se dnes dostává do další citlivé roviny, kterou nerozšifroval ani rozhovor pro Právo. Faltýnek je obviňován, že ovlivňoval rozhodnutí nezávislého antimonopolního úřadu. Dnes je však jasné, že poté, co Rafaj zrušil tendr na základě stížnosti Kapsche, se do hry vložili premiér Babiš, ministr Ťok a prezident Zeman a tlačili na Rafaje, aby svůj verdikt přehodnotil.
Rafaj jim nakonec loni v září vyhověl. Není toho ovlivňování trochu příliš? Faltýnkova mise dnes působí jako protisměrná sabotáž a nezbývá než se ptát, proč ho premiér Babiš kryje.
Není mu (stejně jako Hradu) zjevně po chuti, jestliže policie vrtá do od samého počátku problematické zakázky, kdy může z jejího nitra vyplout na povrch leccos nevábného. Proto si zatím může být svojí pozicí jistý nejen Jaroslav Faltýnek, ale i Petr Rafaj, který v této partii nepůsobí jako šéf mocné nezávislé instituce, ale jako povolný úředník, rozhodující stylem kam vítr, tam plášť.