Aféra se špionážním softwarem Pegasus zasáhla i Polsko a lidi Jaroslawa Kaczyńského

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Skandál kolem polských bezpečnostních služeb, které údajně používaly malware Pegasus ke sledování opozičních politiků, zasáhl i faktického vládce Polska Jaroslawa Kaczyńského, předsedu strany Právo a spravedlnost (PiS).

Co je to Pegasus? List Guardian ho popisuje takto: „Jedná se o název pravděpodobně nejvýkonnějšího spywaru, který byl kdy vyvinut – zcela jistě pokud jde o soukromou společnost. Jakmile se dostane do vašeho telefonu, aniž byste si toho všimli, může z něj udělat 24hodinové sledovací zařízení. Může kopírovat zprávy, které posíláte nebo přijímáte, shromažďovat vaše fotografie a nahrávat vaše hovory. Může vás tajně natáčet prostřednictvím kamery telefonu nebo aktivovat mikrofon a nahrávat vaše rozhovory. Může potenciálně určit, kde se nacházíte, kde jste byli a s kým jste se setkali. Pegasus je hackerský software, neboli spyware, který vyvíjí, prodává a licencuje vládám po celém světě izraelská společnost NSO Group. Je schopen infikovat miliardy telefonů s operačními systémy iOS nebo Android.“

Od doby nejstarší objevené verze programu Pegasus jeho útočné schopnosti ještě pokročily.

()

O co jde nyní v souvislosti s Pegasem v Polsku? Stává se obrovským problémem pro vládnoucí stranu PiS.

Web Politico.eu píše: „O skandálu poprvé informovala minulý měsíc agentura Associated Press na základě vyšetřování kanadské neziskové organizace Citizen Lab při Torontské univerzitě, která se zabývá digitální bezpečností a která zjistila, že software byl použit k proniknutí do nejméně tří telefonů. Jeden z nich patřil senátorovi Krzysztofu Brejzovi, který uvedl, že jeho telefon byl hacknut 33krát v době, kdy vedl parlamentní volební kampaň opoziční strany Občanská platforma 2019.

Laboratoř Citizen Lab také zjistila, že byl hacknut telefon Romana Gieertycha, významného právníka pracujícího pro Donalda Tuska, lídra Občanské platformy a také bývalého premiéra a předsedu Evropské rady, a také telefon Ewy Wrzosekové, státní zástupkyně, která pobouřila vládu tím, že umožnila vyšetřování nesprávného utrácení během loňských prezidentských voleb, které byly odloženy kvůli pandemii.“

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Vláda a její podporovatelé se zpočátku snažili Pegasus bagatelizovat, ale nakonec Jarosław Kaczyński potvrdil, že Polsko software koupilo od izraelské společnosti NSO Group.

„Bylo by špatné, kdyby polské služby tento typ nástroje neměly,“ řekl Kaczyński, ale trval na tom, že nebyl používán ke špehování opozice.

Marian Banaś, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu (NIK), vládního kontrolního orgánu, v úterý při slyšení před zvláštním výborem polského Senátu uvedl, že jeho inspektoři pravděpodobně předvolají Kaczyńského, aby vypovídal o tom, zda byl software vyvinutý v Izraeli používán k nezákonnému špehování lidí.

„Výbor také vyslechl předchozího šéfa NIK, senátora Krzysztofa Kwiatkowského, který uvedl, že Pegasus byl pořízen nezákonně, neboť 25 milionů zlotých (5,5 milionu eur) použitých na jeho nákup pocházelo ze zvláštního fondu ministerstva spravedlnosti určeného pro oběti trestných činů, a nikoli ze všeobecného rozpočtu, z něhož má být financován Ústřední protikorupční úřad (CBA), agentura, která údajně malware používá.“

O Pegasu se začalo mluvit už loni v listopadu v souvislosti s Maďarskem.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Poslanec maďarského parlamentu za vládnoucí stranu Fidesz tehdy poprvé přiznal, že maďarské ministerstvo vnitra tento špionážní software zakoupilo a používalo.

Zákonodárce Lajos Kosa, který předsedá parlamentnímu výboru pro obranu a prosazování práva, po uzavřeném slyšení ve výboru novinářům řekl, že „ano“, Maďarsko zakoupilo software Pegasus od izraelské společnosti NSO Group. Trval ale na tom, že vláda ho nepoužívala ke špehování Maďarů. „Nevidím na tom nic závadného,“ řekl Kosa a tvrdil, že „velké technologické společnosti provádějí mnohem širší sledování občanů než maďarský stát“. Maďarský ministr vnitra Sandor Pinter uvádí, že bezpečnostní služby v Maďarsku používají Pegasus pouze se souhlasem soudce nebo ministerstva spravedlnosti.

Následné vyšetřování maďarského investigativního webu Direkt36 ukázalo, že cílem maďarské vlády byli nejméně dva vydavatelé médií kritických vůči vládě a také bývalý státní tajemník.

Podle svých tvůrců má Pegasus sloužit k potírání organizovaného zločinu a terorismu, ale zatím se zdá, že ve světě ho často využívají autoritářské vlády ke sledování svých oponentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]