Afghánce z Evropy přijmeme zpět, tvrdí Tálibán. Nečeká je však nic dobrého

Tálibánští bojovníci poté, co převzali kontrolu nad prezidentským palácem v Kábulu (ČTK/AP/Zabi Karimi)

Tálibánští bojovníci poté, co převzali kontrolu nad prezidentským palácem v Kábulu | FOTO: ČTK/AP/Zabi Karimi

Hnutí Tálibán je připraveno přijmout z Evropy zpět do Afghánistánu všechny občany, kterým bude zamítnuta žádost o azyl. V rozhovoru pro rakouský deník Kronen Zeitung to řekl mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Po návratu však podle něj skončí před soudem.

„Budou postaveni před soud. Ten musí rozhodnout, co s nimi bude dále,“ řekl deníku mluvčí teroristického hnutí Tálibán. Žádné další podrobnost k této věci však neprozradil.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zabíhulláh Mudžáhid v rozhovoru zdůraznil, že Tálibán chce, aby obyvatelé Afghánistánu zůstali ve své zemi. Upozornil, že situace pro uprchlíky není v Evropě růžová. Poukázal například na hrůzné podmínky pro ženy a děti v evropských uprchlických táborech. „Lidé, kteří chtějí vycestovat, by měli být trpěliví. Naše hospodářství se zotaví a vzniknou nová pracovní místa,“ uvedl mluvčí Tálibánu s tím, že bezpečnostní situace zemi se už stabilizovala.

Afghánci podle něj ze země utíkají kvůli strachu, který způsobuje propaganda. „Další chtějí využít situace, aby se dostali z chudoby,“ uvedl v rozhovoru. „Ale to není jen problém Afghánistánu. Chudoba je také v Pákistánu a dalších zemích,“ pokračoval.

Jako nepřípustné označil mluvčí islamistického hnutí snahy o ilegální vycestování ze země. Lidé s pasem nebo vízem však podle něj mají právo do zahraničí vycestovat. „Tálibán bude hledat cesty, jak umožnit legální opuštění země,“ řekl v rozhovoru.

Mudžáhid v rozhovoru také odsoudil útok na letišti v hlavním městě Kábulu, ke kterému se přihlásila tamní odnož teroristické organizace Islámský stát (IS). Zároveň však odmítl, že by Islámský stát v zemi působil. Podle něj se v Afghánistánu mohou nacházet pouze „nějací rozprášení přívrženci IS“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]