Agenta 007 bude hrát černoška. Neohroženého hrdinu dohnala ideologie MeToo

wikipedia

Role agenta 007 se ujme anglická herečka Lashana Lynchová | FOTO: wikipedia

Agenta Jamese Bonda v právě natáčeném filmu ze slavné série se nově pokusí ztvárnit žena černé pleti. Role agenta 007 se ve 25. bondovce ujme britská herečka Lashana Lynchová (31) poté, kdy je agent Bond z tajné služby MI6 „odejit“. Bond, který se vypořádal i s těmi nejzákeřnějšími padouchy, tak nakonec zřejmě padne za oběť ideologii „MeToo“.

Filmový agent, jehož podle zdroje obeznámeného s natáčením, opět hraje anglický herec Daniel Craig, si své údajně staromódní „machistické“ vlastnosti nadále uchovává, avšak shledává, že ztrácejí na účinnosti. „Nová agentka 007 Bonda samozřejmě sexuálně přitahuje, takže ji zkouší svést svými obvyklými fintami, ale je zaskočený, když zjistí, že nezabírají a dotyčná žena mu nechce skočit do postele,“ citoval list Mail on Sunday svůj zdroj.  „Bond zůstává Bondem, jen se musí popasovat se světem MeToo,“ vysvětluje.

archiv F24

Instalace černošky na místo ikonické popkulturní role agenta Bonda je výsledkem zjevné snahy vyhovět kritikům, kteří dosavadní koncept bondovek označují za zastaralý a sexistický. Právě to je ovšem zásadní omyl, neboť Bond byl vždy jen dokonalou karikaturou stále platného pojetí mužnosti. Bond jen odráží rozdělení rolí ve společnosti přičemž ženská záliba v odvážných, suverénních a přidrzlých protějšcích se v agentu 007 dočkala vtipné karikatury, na níž je série také postavená.

Pokud někdo populární filmové příběhy, jejichž hlavní postava skokem z útesu a následným kormidlováním ve vzduchu dostihne letadlo, případně vzdoruje vyhladovělým žralokům či jedovatým hadům, aby jí nakonec omdlévaly krásky v náručí, vnímá jako banalizaci žen, je to jeho problém. Vypovídá to totiž jen o jeho omezené schopnosti nadhledu, méně už ale o potřebě cokoli měnit na filmovém příběhu agenta Bonda. Bylo by jen smutné, pokud se filmaři k poslednímu úskoku skutečně rozhodli právě pod tlakem podobné kritiky.

facebook

Nápad dosadit do role agenta 007 černošku Češi glosují i touto montáží s Luďkem Sobotou

Rozčarování v prvotních reakcích nepřekvapí a není ani divu, že jsou uštěpačné. Ty české už na sebe berou podobu nominací na herce, kteří by měli ztvárnit tu nebo jinou roli. V životním příběhu o Nelsonu Mandelovi by podle jednoho z takových návrhů mohl excelovat Luděk Sobota a v jiném filmu by zas černoška mohla hrát třeba Hitlera.

Přísně vzato ovšem ani černošská agentka 007 snaze o dokonale korektní impuls do společnosti nemusí stačit. Podle dalšího z návrhů, který její volbu naoko schvaluje, přece nic nebrání tomu, aby šlo zároveň o lesbu na invalidním vozíku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner