Agentura Bloomberg: Česko je pátým nejhorším místem z 53 zemí v éře koronaviru

Novozélandská předsedkyně vlády Jacinda Ardernová
  (ČTK)

Novozélandská předsedkyně vlády Jacinda Ardernová | FOTO: ČTK

Nemilosrdnou vizitku dává Babišově vládě mezinárodní srovnání hodnocení boje s covidem-19. To platí i u respektovaného žebříčku agentury Bloomberg, mapujícího nejlepší a nejhorší místa na světě. Česká republika je nyní na 47. místě z 53 sledovaných nejvyspělejších zemí, nejlépe je na tom Nový Zéland.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho tehdejší náměstek Roman Prymula  (ČTK)

Vláda rozvolňuje restrikce svazující podnikatelský sektor, ale činí tak nahodile, netransparentně a bez zveřejnění tvrdých analytických dat. Nekoná v souladu s protiepidemickým systémem ministra zdravotnictví Jana Blatného. „Hlídací PES“ epidemie není respektován a je formován podle vládního kompromisu.

Levá neví, co dělá pravá

Tento proces je provázen tradiční tragickou komunikací vlády, která před zasedáním, které mělo rozhodnout o dalším postupu, vysílala protichůdné signály. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a původně i Blatný se tvářili optimisticky a naznačovali uvolnění zavřeného maloobchodu a služeb od 30. listopadu.

Premiér Andrej Babiš a šéf krizového štábu Jan Hamáček ovšem oponovali, že se covidová situace nevyvíjí dobrým směrem, a s rozvolňováním by nespěchali. Výsledkem nedělního jednání vlády je kompromis, ačkoli podle pravidel PES mělo být rozhodnuto už v pátek.

Nakonec bude země přeřazena do nižšího, třetího stupně rizika od čtvrtka 3. prosince, i když se v některých krajích situace zhoršuje, denní přírůstky nových případů jsou zkresleny nižším testováním a počet úmrtí stále patří k nejvyšším na světě. Na druhou stranu není jasné, proč se otevírají zavřené provozy až po čtyřech dnech od vyhlášení, když se už mnozí připravili na možnost uvolnění uzávěry v pondělí.

Pokud dnes ministr zdravotnictví prohlašuje, že vláda vnesla do boje s covidem řád, pravý opak je pravdou. Blatný nemá potřebný respekt a pevný názor, a tím i on přispívá k nedůvěryhodnosti Babišovy vlády, jež se projevuje i v mezinárodních žebříčcích.

Nejsme „best in covid“

To je patrné i v aktuálním pořadí agentury Bloomberg, podle něhož Česká republika zvládá boj s čínským koronavirem jako pátá nejhorší na světě z 53 zemí s největším ekonomickým výkonem. Před námi jsou přitom desítky států s demokratickými vládami, které si od počátku nepočínaly tak restriktivně, ale „babišovské“ furiantství z první vlny nahradil větší důraz na rychlou reakci, přípravu a odpovědnost.

FORUM 24 (archiv)

Žebříček hodnocení odolnosti zemí vůči covidu s výstižným titulkem „Nejlepší a nejhorší místa, kde pobývat v éře koronaviru“, plasticky předvádí selhání české vlády, která promrhala jarní bonusy jednoho z nejtvrdších plošných lockdownů a ve druhé vlně se rychle propadla na samé dno.

Analytici Bloombergu hodnotili deset ukazatelů, jak byla epidemie koronaviru řešena nejúčinněji v kombinaci s co nejmenším narušením podnikání a života společnosti. Porovnávají mimo jiné počet nových případů, úmrtí a podíl pozitivních testů. Rovněž je zohledňována kapacita místního systému zdravotní péče, připravenost na vakcinaci a dopady omezení souvisejících s epidemií na ekonomiku a svobodu pohybu občanů vlivem lockdownů.

V čele Nový Zéland

V čele žebříčku jsou nyní Nový Zéland, Japonsko, Tchaj-wan, Jižní Korea, z evropských zemí Finsko a Norsko. Švédsko, jedna ze zemí s nejliberálnějším přístupem k povinným plošným regulacím, je v této tabulce na 16. místě. Dnes už má méně obětí covidu než Česko se sklony k dlouhotrvajícímu nouzovému stavu, který dnes ve všech pěti stupních predikuje Blatného systém PES.

Nejhůře jsou na tom státy Jižní a Latinské Ameriky s nekontrolovaným šířením epidemie v hustých aglomeracích, přičemž spodní příčky tabulky obsadily Mexiko, Argentina a Peru. Nad nimi je nejhorší evropská země Belgie.

Páté od konce je už Česko, které ještě v srpnu premiér Babiš označoval za nejlepšího bojovníka proti covidu. Má dnes celkově horší čísla než často zmiňovaní „hříšníci“ Spojené státy, Velká Británie, Itálie nebo Francie, které podcenily nástup epidemie.

Osm z deseti nejlepších jsou demokracie

Nedostatečný výkon některých nejvýznamnějších světových demokracií kontrastoval s úspěchem autoritářských zemí, jako je Čína a Vietnam. Vyvolal proto otázky, zda jsou demokratické společnosti z účinného řešení pandemií vyloučeny.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (FB JM)

Hodnocení Bloombergu vypráví jiný příběh: osm z deseti nejlepších zemí v žebříčku jsou demokracie. Z toho vyplývá, že úspěch ve zvládnutí covidu s co nejmenším narušením života země méně spoléhá na to, že stát dokáže nařizovat lidem, aby se podřídili, ale na přístupu vlád, které jsou schopny vytvářet vysoký stupeň důvěry a společenské shody.

Nový Zéland od počátku kladl důraz na komunikaci se čtyřúrovňovým výstražným systémem, který lidem poskytoval jasný obraz o tom, jak a proč bude vláda postupovat při vývoji epidemie. Dnes se v této zemi s polovičním počtem obyvatel, než má Česká republika, covid-19 prakticky nešíří a obětí bylo dosud jen 25. Stále je sice omezený cestovní ruch, ale život země se vrací do původního stavu včetně velkých shromáždění.

Klíčová je důvěra ve vedení

Podstatné jsou v tomto porovnání také investice do infrastruktury veřejného zdraví. Před rokem 2020 byly v mnoha zemích podhodnocené systémy pro sledování kontaktů, efektivního testování a zdravotnické osvěty. Jejich včasné posílení, například po vzoru Jižní Koreje, bylo mnohde klíčem k zabránění ochromujících zásahů do ekonomiky.

Pokud mají občané důvěru v úřady a jejich vedení, tvrdé lockdowny nemusí být vůbec zapotřebí, jak ukazují mimo jiné lidnaté Japonsko nebo Jižní Korea. Důvěra v Babišovu vládu naopak klesla k bodu mrazu, proto se tristnímu umístění Česka v respektovaném žebříčku nelze divit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]