Agresivita Babišových fanoušků stoupá. Na odpůrce míří rány, facky i kopance

Andrej Babiš (ANO) na mítinku v Čelákovicích hovoří s jedním z kritiků (Foto Jenny Nowak / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) na mítinku v Čelákovicích hovoří s jedním z kritiků | FOTO: Foto Jenny Nowak / FORUM 24

Čím déle brázdí poslanec Andrej Babiš (ANO) všechny končiny země, místo aby podle svého poslaneckého slibu pracoval ve sněmovně, tím víc u něho přibývá idylických fotek s nadšenými obdivovateli. Přibývá ale i protestů. Přicházejí lidé s píšťalkami či transparenty, aby dali předsedovi hnutí ANO a možnému kandidátu na prezidenta najevo svou nelibost. Fanoušci reagují stále agresivněji, dochází k potyčkám i kopancům. Tohle ovšem na Babišových sociálních sítích nespatříte, ani se o tom nedočtete. V jeho světě je všechno zalité sluncem.

Za jediný den Andrej Babiš, který donedávna tvrdil, že nedělá žádnou kampaň, aby vzápětí na svůj karavan nechal napsat něco o komunálních volbách, stihne až šest zastávek. Jeho účty na sociálních sítích se pak plní barvotiskovými fotečkami podobnými ilustracím v časopisech náboženských sekt. To vše doplněno nepříliš nápaditými a dokola se opakujícími texty typu „Dáme fotku!“. Rozjásané obdivovatelky, obvykle penzijního věku, se k němu láskyplně vinou. Jiné fotografie zase ukazují hlouček tlačící se u stolku s dárečky a koláčky a budící dojem početného davu. Odpůrci nebo kritikové jako by v tomto „bylolíp budelíp“ světě neexistovali. Přicházejí však stále častěji.

(ČTK)

V Čelákovicích u Prahy přilákala ve středu 13. 7. zastávka „obytňáku“ asi čtyři desítky příznivců a zhruba dvacet poměrně hlasitých odpůrců. Když z jejich řad zazněl troubením a pískotem doprovázený pokřik „Běžte makat!“, sdělil Karel Havlíček (ANO), který svého šéfa na štacích doprovází, deníku FORUM 24, že omluvy z jednání sněmovny z pracovních důvodů jsou v naprostém pořádku a že ježdění s karavanem je práce.

O lidech, kteří sice hlučně, ale pokojně přišli vyjádřit nespokojenost a mezi nimiž byla například i učitelka z Čelákovic a další místní občané, řekl, že mu připomínají fotbalové fanoušky, kteří chtějí jen křičet. Je přesvědčen, že agresivita stoupá naopak u Babišových odpůrců, nikoli příznivců. Prý si tak vybíjejí svou frustraci z drahoty, cen energií a vlastních problémů.

Od Andreje Babiše pak na jejich adresu zaznívaly výrazy jako „provokatéři“ či „narušování“; z těchto výrazů se, podle jednoho z účastníků, „linul nelibý odér minulého režimu, který má Babiš nevykořenitelně v sobě“. Své fanoušky Babiš na mikrofon vyzval, aby potyčky s protistranou nevyvolávali. Incidentů, kdy ranami či kopancem přímo před jeho karavanem napadli odpůrce, si prý nevšiml. Údajně je viděl až později na videu. Protestující občany označil za zástupce pětikoalice.

Jako o „komparsu“ o protestujících lidech se svými příznivci mluvil možná právě ve chvíli, kdy u Krajského soudu v Praze padl pravomocný verdikt, že je povinen se za svůj výrok z roku 2018 o placených demonstrantech omluvit. Člen Babišova týmu pak na oponenty zavolal policii. Ta ale nijak nezasáhla a akce se obešla bez incidentů.

(Týdeník FORUM)

Ani na Palackého náměstí v Kutné Hoře den předtím fanoušci bývalého premiéra šarvátku nevyvolali. Spokojili se jen s nadáváním těm, kteří protestovali s píšťalkami. Mezi obdivovateli, kteří se tlačili u stolku a chtěli šéfovi ANO něco říct nebo položit dotaz, přišla řada i na otázku deníku FORUM 24. V den, kdy po atentátu zemřel bývalý japonský premiér Šinzó Abe, sdílel totiž Andrej Babiš na svém oficiálním twitterovém účtu video jakéhosi anonymního primitiva, který kvůli pomoci Ukrajině vulgárně vyhrožoval českému premiérovi a vládě.

„Kua, co to má znamenat ? … Já to prostě nechápu, ty voe. A tady se furt vysílají nějaký signály … ty voe, až se lidi nase*ou, Fialo, a vezmou ty dlažební kostky, tak vás všecky z tý Strakovy akademie vykopou svinským krokem…“ zaznívá například ve videonahrávce. „Nevím, o čem mluvíte,“ odvětil Andrej Babiš. „Něvím, že to tam mám.“ Ukázat mu „jeho vlastní“ tweet na mobilu je snadné. Načež Babiš věc uzavřel: „Nevím, co mi tam dávaj. Nemůžu všechno kontrolovať.“ V době odevzdání tohoto článku, čili asi po 30 hodinách od citovaného rozhovoru, však vulgární video s násilnickým obsahem sdílené jménem Andreje Babiše na jeho twitterovém účtu stále bylo.

V pondělí 11. 7. na náměstí Přemyslovců v Nymburku se ale zastávka Babišova karavanu bez násilí ze strany jeho obdivovatelů neobešla. Jeden z nich se vyřítil na muže hlasitě protestujícího s píšťalkou a uštědřil mu kopanec, načež se na něj začal napřahovat pěstí. Celý incident můžete zhlédnout na videu.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

V Domažlicích, na mítinku, který se tam konal 30. června, se strhla ještě dramatičtější bitka. Miloslava Wiesnerová, matka Radka Wiesnera, tamního místostarosty z ANO, se pustila do rvačky s ženou, která vyjadřovala názor pískotem. Místostarosta celému incidentu nečinně přihlížel. Jeho matka – členka radniční komise pro občanské záležitosti (SPOZ) – nejdřív vytrhla ženě píšťalku, kterou zahodila. Pak ženu fyzicky napadla, držela ji za krkem a tloukla do hlavy. Napadená, Petra Vavříková z Domažlic, ji přitom kousla do ruky. Policie přímo z místa odvezla k výslechu Vavříkovou. Podle svého následného vyjádření na oficiálním twitterovém účtu PČR si později pozvala k výslechu všechny zúčastněné. Na písemné dotazy domažlický místostarosta Wiesner nereaguje, nevyslyšel ani k výzvu starosty pražské městské části Řeporyje Pavla Novotného, aby se za nepřípustné chování své matky omluvil.

K potyčkám vyvolaným příznivci hnutí ANO, kteří odpůrcům Andreje Babiše hlasitě spílali, strkali do nich, rozháněli se deštníky nebo se jim pokoušeli vyrvat z rukou transparenty, došlo i 20. 6. na mítinku ve Zlíně. Jen s tím rozdílem, že tady se k nadávání připojil i sám Babiš. Na kritický dotaz Zbyňka Horvátha, který kandiduje na starostu obce Spytihněv za hnutí STAN, odpovídal vzteklými urážkami. Pucflek! Zoufalec! křičel na něho Babiš a dovolával se souhlasu a sympatií svých příznivců.

Své zastávky ve městech a vesnicích Babiš označuje za setkání s občany, nikoli za uzavřené setkání s příznivci. Pokud se ale se zvoleným poslancem chtějí setkat i občané nespokojení, případně mu položit dotaz nebo sdělit svůj názor místo slov obdivu a chvály, jako by náhle žádnými občany nebyli. Ochranka je vytlačuje, podporovatelé se jim pokoušejí sebrat transparenty, chtějí se prát nebo se přímo perou. Bijí své oponenty. Nadávají jim. Někdy se k urážení kritiků přidá i sám Babiš. Ale za Babiše prý bude líp. Aspoň na svém „obytňáku“ to má napsané.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články