Agresivita stoupenců Volného bloku roste. Není divu. Příklady táhnou

Ilustrační foto, demonstrace proti očkování a dalším opatřením, 9. 6. Malostranské náměstí v Praze  (Jenny Nowak / Se svolením autora)

Ilustrační foto, demonstrace proti očkování a dalším opatřením, 9. 6. Malostranské náměstí v Praze | FOTO: Jenny Nowak / Se svolením autora

V den, kdy poslanec Lubomír Volný vyvolal podruhé potyčku ve sněmovně a podruhé musel být ze sálu vyveden, demonstrovali jeho příznivci na Malostranském náměstí. Proti očkování, proti očkovacím certifikátům, proti rouškám, proti způsobu voleb, ale třeba taky proti 5G sítím. Zhruba před měsícem se při podobné akci omezili jen na řvaní a nadávání. Ve středu 7. července už ale zaútočili na policisty a zablokovali dopravu. Poslanec Volný, který při zásahu policie v jednacím sále zdemoloval pultík, je jim očividně „zářným“ příkladem. Co budou dělat příště?

Nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za SPD, který poté založil uskupení Volný blok, si už delší dobu buduje image nejen demagogickým bojem proti očkování či protiepidemickým opatřením, ale rovněž s tím nerozlučně spjatým primitivním, hulvátským a násilnickým chováním. Právě tím, co většině jeho skalních příznivců imponuje a co na něm obdivují.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Na sněmovní schůzi 21. ledna došlo k prvnímu veřejnému incidentu, který Volnému vynesl přezdívku Flákanec. Předsedající Tomáš Hanzel mu během vystoupení vypnul mikrofon, do něhož Volný místo promluv k věci opakoval urážky. Poté se Volný vecpal za předsednický pultík, aby použil jeho mikrofon, vyhrožoval, rval se a následně musel být přivolanou ochrankou a policií vyveden. U svých věrných sbírá body rovněž za to, že ostentativně odmítá ve sněmovně nosit roušku. Vedení dolní komory to vyřešilo poněkud svérázně: za peníze daňových poplatníků nechalo Volnému a jeho kolegovi Bojkovi, který se chová podobně, v sále postavit z plexiskla „terárium“.

Ve středu 7. července se Volný pokusil zablokovat schůzi poslanecké sněmovny tím, že si po pěti minutách mlčení přitáhl židli, za pultíkem si sedl a odmítl uvolnit místo dalším poslancům, kteří chtěli vystoupit. Měla se schvalovat předloha, která by, pokud by to situace vyžadovala, umožnila v říjnových volbách hlasovat i z karantény nebo izolace. Předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi tedy nezbylo nic jiného než schůzi přerušit a přivolat policii. Při zásahu se Volný pokoušel zápasit tak, až vytrhl kus řečnického pultíku s mikrofony. Ke rvačce s policisty tedy pan zákonodárce přidal i demolování zařízení sněmovny.

Ve stejné době dole pod okny demonstrovalo několik set lidí, které Volný blok svolal – jak je v přehledu oznámených veřejných shromáždění uvedeno – jako protest proti schválení novely volebního zákona. Účastníci k tomu ovšem přidali odmítání testů, očkování i veškerých opatření, čili vše, co s křikem odmítá rovněž jejich „vůdce“ Volný. K vidění byly například transparenty se slovy „Hygienické gestapo“ nebo nápisy hlásající momentálně často opakovaný nesmysl, že očkování je apartheid. Protestovalo se i proti 5G sítím, které jsou v očích méně chytrých spoluobčanů stejným zlem jako Soros a Gates. Jedna účastnice nesla nápis „Vaxx = experiment. Na*rat. Tečka.“ V originále samozřejmě bez hvězdičky. To vše „vkusně“ doplněno českou vlajkou.

A zatímco před měsícem se příznivci Volného bloku spokojili s hulákáním podpořeným u některých konzumací alkoholu, sprostým nadáváním a „vlasteneckým“ halekáním husitského chorálu, tentokrát jim příklad jejich obdivovaného lídra, demolujícího při zásahu policie nábytek, očividně dodal inspiraci. A povzbuzen jasně předvedeným názorem na to, jaké chování je v očích zákonodárce (sic!) Volného žádoucí, statečné a hodné pravého vlastence, agresivní dav na náměstí vyvolal rovněž potyčku s policisty. Zaútočil na ně po zákroku proti muži, který zablokoval dopravu, takže během odpoledne nejenže nebylo možné projet autem přes Malostranské náměstí, ale nemohly pokračovat ani tramvaje.

Policie České republiky k tomu na svém twitterovém účtu uvedla: „Policisté dohlíží na oznámené shromáždění na Malostranském náměstí v Praze. V odpoledních hodinách jeden z účastníků shromáždění zablokoval dopravu a nereagoval na výzvy policistů, proto proti němu musely být použity donucovací prostředky. Tento muž byl omezen na osobní svobodě.“

Jak se posléze ukázalo, šlo o Ivana Smetanu, který má údajně v úmyslu kandidovat na prezidenta, a provozovatele internetové rádobytelevize KTV, zaměřené na protiočkovací a podobná témata. Právě na její vlastní facebookové stránce se video ze zásahu včetně identity „zpacifikovaného“ objevilo.

Nepřehlédnutelná je ale už dlouho jedna věc. Na počátku „doby koronavirové“ tvořili značnou část účastníků takových protestních akcí prostě lidé plným právem naštvaní na vládu, drobní podnikatelé sražení na kolena, rodiče, kteří oprávněně kritizovali nesmyslně dlouhé zavírání škol… A někteří chodí stále. Neřeší, co se na demonstracích děje, že graduje sprostota i násilí, hlavně, že je to proti vládě. Ve řvoucím davu primitivní násilnické lůzy víc než ochotné ke rvačkám už jsou ale viditelně v menšině. Zatímco agresivita většiny nepřehlédnutelně roste.

Od Volného příznivců a odpůrců vakcinace (což je od sebe neoddělitelné) často slýcháme a vídáme napsanou na transparentech či na zádech nebetyčnou hloupost, že „koronavirus je fašismus“. Kdekomu, kdo s nimi nesouhlasí, s oblibou nadávají do fašistů. Smutnou pravdou ovšem je, že oni sami se stále víc chovají jako jistá – zprvu taky zdánlivě neškodná – „parta“ řvoucí počátkem třicátých let po náměstích. Jak to dopadlo, víme. I tihle přitvrzují. Můžeme se ještě dočkat pěkných věcí. Pokud to dopustíme…

Autorka je řadovou členkou TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]