Agresivní dezinformátor Čermák opět stanul před soudem

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Soudně trestaný Tomáš Čermák čelí další obžalobě, tentokrát z terorismu kvůli výzvám k útokům na politiky. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), které to potvrdil žalobce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Kauzu bude řešit soud v Plzni. Předchozí trest Čermák dostal za nenávistné výroky vůči Ukrajincům. Obžalován je také ještě za vyhrožování prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi kvůli opatřením proti pandemii nemoci covid-19.

„Dne 20. prosince 2022 byla na obviněného podána obžaloba ke Krajskému soudu v Plzni,“ řekl ČT státní zástupce Bílý. Za podporu a propagaci terorismu hrozí Čermákovi pět až 15 let vězení.

()

Čermák podle dřívějších informací policie ve videích a živých vysíláních na sociálních sítích vyzýval k násilným akcím proti členům vlády, poslancům a senátorům. Důvodem byla novela pandemického zákona, kterou tehdy politici projednávali. Čermák byl odpůrcem opatření proti šíření covidu-19. „Musíme se nastartovat a nakopnout k radikálnímu odboji. Zbavíme se těch vyžranců jednou provždy. Nastolíme si tady vlastní pořádek, vlastní zákony pro všechny,“ říkal například Čermák podle serveru Aktuálně.cz svým příznivcům na sociálních sítích.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni v únoru uvedla, že kvůli výzvám k násilí na politicích obvinila z podpory a propagace terorismu dva lidi. Podle Aktuálně.cz to byl kromě Čermáka ještě Zdeněk Strapina. Jeden z případů dozorovalo státní zastupitelství v Praze a druhý žalobci z Olomouce. V olomoucké části případu uzavřela státní zástupkyně s obviněným dohodu o vině a trestu. Zlínský krajský soud pak Strapinovi uložil trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Zároveň musí Strapina státu zaplatit pokutu 30.000 korun určenou na pomoc obětem trestné činnosti.

Čermák je obžalován rovněž v souvislosti s pandemií spolu s dalšími dvěma muži z nebezpečného vyhrožování prezidentovi České lékařské komory Kubkovi. Mužům vadilo to, že Kubek podporuje protiepidemická opatření. Potrestán už byl Čermák za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Krajský soud v Praze mu loni v prosinci pravomocně uložil za hanobení národa a podněcování k nenávisti desetiměsíční podmíněný trest.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články