Agresor si stěžuje, že se oběť brání. Rusko nikdy nezažilo takovou situaci, řekl náčelník ruského generálního štábu

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov  (commons.wikimedia.org/Vadim Savitsky/CC BY 4.0)

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov | FOTO: commons.wikimedia.org/Vadim Savitsky/CC BY 4.0

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov si v rozhovoru pro aif.ru postěžoval, že intenzita nepřátelských akcí během války na Ukrajině postavila okupační ruské síly do podmínek, které v dějinách moderního Ruska nikdy nezažily.

„Moderní Rusko nikdy nepoznalo takovou úroveň a intenzitu nepřátelství. Proti naší zemi a jejím ozbrojeným silám dnes stojí téměř celý kolektivní Západ,“ prohlásil Gerasimov, podle něhož kvůli tomu bylo nutno provést částečnou mobilizaci, neboť ruské jednotky nebyly a nejsou schopné odolávat protiútokům dobře vyzbrojených a vycvičených Ukrajinců. Nijak však nezmínil, že válku vyprovokovalo právě Rusko, když loni v únoru Ukrajinu napadlo.

Leonid Gozman (Pete Souza / Wikimedia Commons / Public Domain)

„Ke stabilizaci situace, ochraně nových území a provádění útočných operací potřeboval generální štáb zavést plány částečné mobilizace. Od Velké vlastenecké války k takovým událostem nedošlo,“ konstatoval náčelník ruského generálního štábu a zároveň vrchní velitel ruských jednotek ve válce na Ukrajině. Do této pozice byl jmenován 11. ledna poté, co byl sesazen dosavadní velitel Sergej Surovikin.

„Je třeba poznamenat, že systém mobilizační přípravy u nás nebyl plně přizpůsoben novým moderním ekonomickým vztahům,“ naznačil značné problémy ruských okupantů během války, takže „musel vše opravit za chodu“.

V současné době provádí podle jeho slov generální štáb vše pro to, aby došlo „k zajištění vojenské bezpečnosti naší země na základě existujících vojenských hrozeb“.

Gerasimov byl vrchním velitelem na Ukrajině jmenován podle ministerstva proto, aby došlo ke zvýšení úrovně vedení vojenské operace. Nepřímo tak přiznalo, že dosavadní velení situaci nezvládalo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články