Agrofert čerpal milionové dotace pro malé podniky, míří na něj žaloba od státního fondu

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Podpůrný garanční lesnický a rolnický fond vymáhal po firmách z holdingu Agrofert zhruba pět milionů korun, které koncern neoprávněně čerpal na dotacích určeních pro malé a střední podniky. Agrofert však peníze nevrátil, a tak na něj fond podal žalobu. Nyní celá věc míří k soudu.

Podle informací serveru iRozhlas.cz Agrofert dotaci, která mu nepatřila, nevrátil s odůvodněním, že z jeho strany nedošlo k žádné chybě, nereagoval ani na předžalobní výzvy. „Na základě výzvy Podpůrného garančního lesnického a rolnického fondu nedošlo k vrácení podpory, a proto bylo přikročeno k soudnímu řešení,“ uvedla mluvčí fondu Barbora Šenfeldová.

(Týdeník FORUM)

Proto se celá kauza nyní patrně dostane až k soudu. Ten by měl rozhodnout, zda pět milionů, které v letech 2010 až 2013 fond poskytl zemědělskému koncernu, konkrétně firmám ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov, bude muset společnost ze svěřenských fondů Andreje Babiše vrátit.

„S ohledem na probíhající řízení se nebudeme k těmto věcem blíže vyjadřovat,“ dodala pro iRozhlas.cz Šenfeldová. Agrofert se k celé situaci nechtěl vyjadřovat vůbec.

Pro agrochemický holding může ovšem mít celá kauza větší dopad, než je oněch pět milionů korun. Podpůrný garanční lesnický a rolnický fond totiž odmítá vyplácet dotace společnostem, které nemají vyřízeny veškeré pohledávky vůči němu. Agrofert by tak mohl přijít i o peníze, které by mu náležely jako velkému podniku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články