Agrofert chce 123 milionů korun z Bruselu. České ministerstvo zdržuje rozhodnutí

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

I přesto, že holding Agrofert kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nemůže čerpat evropské dotace, na ministerstvu průmyslu stále leží na dvě desítky žádostí firem z Babišova svěřenského fondu o peníze z Bruselu. Jedná se o zhruba 123 milionů korun, zjistil web iRozhlas.cz, který má k dispozici kompletní seznam.

Úředníci na ministerstvu průmyslu, v jehož čele stojí Karel Havlíček (za ANO), s proplacením peněz nebo zamítnutím stále váhají. Soud však podle webu v případě dvou žádostí rozhodl, že průtahy jsou nezákonné. Například v roce 2019 požádala lovosická chemička Lovochemie ze skupiny Agrofert o zhruba 3,5 milionů korun z evropských fondů na úsporná opatření. Ještě v tom roce výběrová komise doporučila projekt ke schválení.

K tomu však do této chvíle nedošlo, ministerstvo žádost dosud ani nezamítlo. Stejně je na tom několik dalších firem ze skupiny Agrofert, které splnily všechny požadavky. Na seznamu figuruje například společnost Wotan Forest, která se zaměřuje na zpracování dřeva, nebo zpracovatel plastů Fatra. Ty společně žádají o více než 50 milionů korun.

()

Na soupisce podle iRozhlasu figuruje několik žádostí, u kterých unijní auditoři objevili během kontroly chyby. Neoprávněně měla čerpat 13,2 milionů korun například pardubická firma Cerea, a to kvůli střetu zájmů, do kterého se dostal jeden z jejích manažerů. Dále společnost Penam, která podle Bruselu získala stomilionovou dotaci na lepší toustový chléb i přesto, že projekt nebyl inovativní. Podobný problém měla také již zmíněná Lovochemie.

Většina žádostí o peníze dorazila už v průběhu loňského roku. Dvě firmy dokonce podaly žádosti už v roce 2019, další dvě dokonce ještě o rok dříve. 

Čeští úředníci však audit o střetu zájmů premiéra Babiše nepovažují za ukončený, tvrdí web. Právě proto o dotacích ministerstvo průmyslu stále nerozhodlo. Finální zpráva s konečnými výsledky, podle které je český předseda vlády ve střetu zájmů a firmy z jeho svěřenského fondu nemají čerpat dotace z evropské unie, přitom z Bruselu dorazila už na začátku loňského roku.

„Nezlobte se, pokud máte nějaké dotazy k uvedeným dotačním titulům, prosím, obraťte se na úřad, který dotace administruje,“ odmítl se k nezamítnutým dotacím vyjádřit mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Podle něj v oblasti dotací postupuje holding dle zákona a pravidel, řekl iRozhlasu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]